Yandex Metrica

Sitede Ara

Zorunlu Afet Sigortası nedir? Afet sigortası yaptırmak zorunlu mu olacak?

Zorunlu Afet Sigortası nedir? Afet sigortası yaptırmak zorunlu mu olacak?

Zorunlu Afet Sigortası nedir? Afet sigortası yaptırmak zorunlu mu olacak? Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada Haziran ayı sonunda zorunlu afet sigortasının devreye alınacağını açıkladı. Doğal afetler sırasında konutların içindeki taşınır malların da Zorunlu Afet Sigortası kapsamında teminat altına alınacağı Bakan Şimşek tarafından ifade edildi. 

Gündem

07.06.2024, 15:51

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten Zorunlu Afet Sigortası'na (ZAS) dair önemli açıklamalar geldi. Bakan Şimşek konuya dair yaptıı açıklamasında "Ayrıca, mevcut durumda zorunlu deprem sigortasıyla köy alanlarına teminat sunulmazken zorunlu afet sigortasıyla kapsama eklenen doğal afetlerin yapısı gereği köy alanları da kapsama alındı. Hedefimiz, ZAS'ın haziran sonu itibarıyla devreye alınmasıdır" dedi. 

Tarihi zirve nerede olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan-Esad görüşmesinde tarih belli oldu Tarihi zirve nerede olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan-Esad görüşmesinde tarih belli oldu Haberi Görüntüle

ZORUNLU AFET SİGORTASI NEDİR?

ZAS ile depremin yanı sıra diğer doğa kaynaklı afetler de sigorta teminatına dahil ediliyor.

Bakan Şimşek, ZAS'ın kısa sürede devreye alınacağını, ek olarak sel, heyelan, fırtına, dolu, çığ ve orman yangınının da sigorta teminatına dahil edilmesinin gündemde olduğunu söyledi.

Bakan Şimşek açıklamasında "Deprem için binalar, diğer afetler için binalar ve taşınır mallar teminat altına alınırken; köy alanları da kapsama alınıyor." dedi. 

Milli destana da karşılar! CHP'li belediyeden akılalmaz '15 Temmuz' karar! Milli destana da karşılar! CHP'li belediyeden akılalmaz '15 Temmuz' karar! Haberi Görüntüle

ZORUNLU AFET SİGORTASI (ZAS) NELERİ KAPSIYOR?

Zorunlu Afet Sigortası'na (ZAS) ile sel, heyelan, fırtına, dolu, çığ ve orman yangını da sigorta teminatına dahil edilecek. Mevcut durumda zorunlu deprem sigortasıyla köy alanlarına teminat sunulmazken, zorunlu afet sigortası ile bu alanlar da kapsama alınacak.

ZAS yaptırmak isteyen vatandaşların detaylı bilgi için sigorta şirketlerinden bilgi alması öneriliyor. Poliçelerde farklılık olabilir. 

Deprem teminatı için binalar, diğer afetler için ise binalar ve taşınır mallar sigorta kapsamında olacak.

ASELSAN KPSS'siz personel alacak: Maaş çok yüksek! İşte başvuru şartları ASELSAN KPSS'siz personel alacak: Maaş çok yüksek! İşte başvuru şartları Haberi Görüntüle

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI NEDİR?

Zorunlu Deprem Sigortası ile deprem ve depremden kaynaklanan yangın, infilak, yer kayması ve tsunami risklerine karşı konut güvence altına alınır. Zorunlu deprem sigortası ile vatandaşların konutları ister kızmi hasarlı olsun isterse oturulamacak durumda olsun zarar en hızlı şekilde karşılanır. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Mehmet KARAKOCA

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading