banner2

Yunanlılar denizde sadece FETÖ'nün teknelerini batırmıyor

Sığınmacıların bot ve teknelerini batırarak içindekileri öldürmekte tereddüt etmeyen Yunanistan, sözkonusu FETÖ olduğunda birbenbire 'medenileşiyor'.

Gündem 25.08.2021, 10:35 25.08.2021, 11:05
Abone ol
Yunanlılar denizde sadece FETÖ'nün teknelerini batırmıyor

Avrupa’ya gitme hayaliyle yola düşen mültecileri ellerini kelepçeleyerek denize atan, botlarını patlatan Yunanistan'ın söz konusu FETÖ'cüler olunca denize kırmızı halı sermediği kaldı. Türkiye’den kaçarken Akdeniz’in ortasında kalan çoğu FETÖ’cü eski asker 8 kişi, Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin yardımlarıyla güvenle tahliye edildi. 

FETÖ’cü teröristlerin hem hedef hem de Avrupa’ya geçiş için güvenli transit ülke olarak gördükleri Yunanistan, ilginç eylemlere imza atıyor. Yeni Şafak'tan Aybike Eroğlu'nun güvenlik kaynaklarından edindiği bilgilere göre Fetullahçı Terör Örgütü üyesi 8 kişi, Türkiye’den kaçmak için 14 metre uzunluğunda yelkenli tekne ile yola çıktı. Akdeniz’e açılan teröristler bir süre yol aldıktan sonra tekne arızalandı. Yunan balıkçıların yardımıyla tekneyi tamir eden FETÖ’cüler yeniden yola koyuldu. 

İKİNCİ KEZ ARIZA YAPTI

Ancak bir süre yol aldıktan sonra bu kez de teknenin yelkeni kırıldı. Denizin ortasında kalan FETÖ’cüler, yine yardım çağrısında bulununca bu kez balıkçılarla birlikte Yunan Sahil Güvenlik ekipleri de devreye girdi. Akdeniz’e açılan göçmenleri ellerini bağlayarak denize atan, ucu demirli sopalarla botları patlatıp içindekileri ölüme terk eden Yunan yetkililer, FETÖ’cüleri Girit adasına güvenle ulaştırabilmek için seferber oldu. 

FRANSA’YA GİDECEKLERMİŞ

Bir süre polis nezaretinde limanda bekletildikten sonra adaya alınan FETÖ’cülerin ihtiyaçları giderildi. Yunan basınında çoğunun asker olduğu öğrenilen 8 Türk’ün siyasi sığınma talep ettiği belirtildi. Ayrıca FETÖ’cülerin ilk ifadelerinde Fransa’ya gitmek üzere denize açıldıkları aktarıldı. Denizcilik Bakanlığı’nın 8 Türk ile ilgili süreci yakından takip ettiği aktarıldı. 

3 YILDA 9 BİN SIĞINMA TALEBİ

15 Temmuz darbe girişiminden sonra darbeci askerler başta olmak üzere çok sayıda FETÖ militanı Yunanistan’a kaçtı. Ege Denizi üzerinden botlara binen FETÖ’cülerin bu ülkeye sığınma talebinde bulunmalarının yanı sıra, Avrupa’nın çeşitli ülkelerine geçişi de yine Yunanistan üzerinden sağlandı. Selanik'te kendileri için neredeyse mahalle kuran FETÖ, Atina yönetiminden son 3 yılda 2 bin terörist için siyasi sığınma hakkı aldı. Bu ülkeye 3 yıl içerisinde siyasi sığınma başvurusu yapan FETÖ'cü sayısının 9 bini bulduğu belirtiliyor. 2017’den itibaren Yunanistan’a yasa dışı yollarla giriş yapan ve çoğu FETÖ’cü olan Türk vatandaşlarının sayısının 19 bin 653 olduğu ifade ediliyor. Yunanistan 2018’e kadar sadece 679 kişinin başvurusunu reddederek onları Türkiye’ye iade etti.

BAŞVURUNUN ARDINDAN SERBESTLER

Sığınma başvurusunda bulunan FETÖ’cüler Yunan topraklarına girdikten sonra genellikle serbest bırakılıyor. Atina’da merkezi yerlerde kalan FETÖ’cüler çoğunlukla mülakatlara gelmiyor. Yunanistan üzerinden başta Almanya olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine gidiyorlar. Türkiye’den Yunanistan’a 2014’te 73, 2015’te 182, 2016’da ise 313 kişinin yasa dışı yollarla geçiş yaptığı, bu rakamın 2017’de 2 bin 738, 2018’de 8 bin 898, 2019’da ise 8 bin 17 kişi olarak kayıtlara geçtiği öğrenildi. Kovid-19 salgınıyla birlikte geçtiğimiz yıl yasa dışı geçiş yapan Türk vatandaşlarının sayısında ciddi azalma yaşandığı ifade ediliyor. 


Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin sığınmacılara ait tekne ve botları batırma anları görüntülere yansımıştı.  
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!