banner2

Yunanistan 'stratejik derinliğimiz kalmadı' diyerek itiraf etti! Türk Savunma Sistemi'nin menzili arttı

Atina merkezli faaliyet gösteren Güvenlik ve Savunma Analizleri Enstitüsü Başkanı Periklis Zorzovilis, Yunan yetkilileri Türkiye'nin savunma sanayi alanında gösterdiği gelişmelere karşı uyardı.

Gündem 03.11.2022, 17:38 03.11.2022, 18:20
Abone ol
Yunanistan 'stratejik derinliğimiz kalmadı' diyerek itiraf etti! Türk Savunma Sistemi'nin menzili arttı

Atina merkezli faaliyet gösteren Güvenlik ve Savunma Analizleri Enstitüsü Başkanı Periklis Zorzovilis, yazdığı analiz yazısında Yunan yetkilileri, Türkiye'nin gelişen savunma sanayisine karşı uyarıda bulundu. 

YUNAN SAVUNMASI 20 YILDIR KENDİSİNİ GELİŞTİREMEDİ 

Yunanistan'ın son 20 yıldır savunma sistemleri konusunda satın alma programlarına yoğunlaşamadığını belirten Zorzovilis, 20 yıldır hizmette olan savunma sistemlerinin geliştirilemediğine dikkat çekti. 

Diğer yandan Türkiye'nin Yunanistan'ın aksine savunma sanayisinde niteliksel bir yükseliş yaşadığını belirten Zorzovilis, Rusya'nın sistemlerinin de yakın zamanda askıya alınacağını söyledi. 

RUS SAVUNMA SİSTEMLERİ YAKINDA PASİF KALACAK 

Yunanistan'ın sistemlerinin 'yükseltme ve güçlendirme ihtiyacı' dışında çok daha ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğunu belirten Zorzovilis, yazısında şu ifadelere yer verdi: 

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve buna bağlı olarak Batı (NATO / Avrupa Birliği) ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin kopması nedeniyle, Rus menşeli TOR-M1, OSA-AK/AKM ve S-300PMU1 savunma sistemlerinin hizmet dışı bırakılması için geri sayımın başlatılması muhtemeldir.

TÜRKİYE ARTIK TEDARİKÇİ KONUMUNA GELDİ 

Türk sanayi ve teknoji üssünün araştırma-geliştirme, tasarım ve üretim alanlarında faliyet gösterdiğini belirten Zorzovilis, Türkiye'nin kendi ihtiyacını karşılamanın yanı sıra dünya pazarında bir tedarikçi olarak kendini konumlandırmayı başardığını belirtti. 

Bu başarıların, Türk İHA'larına olan rağbeti artırdığına dikkat çeken Zorzovilis, Bayraktar TB2'nin Azerbaycan, Etiyopya, Katar, Fas, Ukrayna, Pakistan, Polonya ülkelerde kayda değer ihracat başarıları elde ettiğini söyledi. 

YUNAN STRATEJİK DERİNLİĞİ KALMADI 

Makalesinde TAYFUN balistik füzesine ve silah sisteminin menziline dikkat çekti. Türk tasarımı sistemlerin menzilindeki artışın, "Yunan stratejik derinliğini ortadan kaldırdığını" belireterek, Zorzovilis, bu sistemlerin Yunanistan'da herhangi bir noktayı vurabileceğini belirtti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!