Yandex Metrica

Sitede Ara

YUNANİSTAN İLE 25 MADDEDE GÖRÜŞ BİRLİĞİ AŞI SERTİFİKASINDA ANLAŞMA TAMAM!

YUNANİSTAN İLE 25 MADDEDE GÖRÜŞ BİRLİĞİ  AŞI SERTİFİKASINDA ANLAŞMA TAMAM!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, '25 maddede görüş birliğine vardık.' dedi, aşı sertifikasında anlaştıklarını söyledi.

Gündem

23.01.2024, 17:31

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,'Pozitif gündemle geldim' dediği Atina'daki temasları kapsamında Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ile bir araya geldi. Görüşme sonrası iki bakan ortak açıklama  için kameraların karşısındaydı. 

25 MADDEDE GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARDIK

5 yıl aradan sonra Yunanistan'da olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen  Çavuşoğlu, ''Yunan tarafıyla artık somut projeler üzerinde eylem ve iş birliği odaklı çalışmaya başladık. 25 maddede görüş birliğine vardık.'' ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu ''Ulaştırmadan enerjiye, turizmden çevre, ticaret ve geniş yelpazede birçok iş birliği alanında ilgili kurumlarımız bundan sonraki süreçte bir araya gelecek. İmzalanacak mutabakat zabıtları ve tesis edilecek mekanizmalar aracılığıyla somut iş birliği projelerini hayata geçirmek konusunda mutabık kaldık. Bu konularda Türkiye olarak gerekli iradeye sahip olduğumuzu söylemek isterim. Yunanistan'da da aynı iradeyi görmekten mutluluk duyduk. Böyle giderse bu konularda hızlı adımlar atabiliriz ve çok hızlı mesafe kat edebiliriz.'' dedi. 

ÖN KOŞULSUZ DİYALOG

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye olarak, Yunanistan ile ön koşulsuz ve ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için diyaloga, görüşmelere hazır olduklarını ifade etti: ''Uzun süredir çözüm bekleyen sorunlarımız var bunların uluslararası hukuk nezdinde çözülmesini istiyoruz. Her iki tarafında iradesi vardır. Türkiye olarak, Yunanistan ile ön koşulsuz ve ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için diyaloga, görüşmelere hazırız."

ERDOĞAN VE MİÇOTAKİS NATO ZİRVESİNDE GÖRÜŞECEK

Ayrıca Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in 14 Haziran'da gerçekleşecek NATO Zirvesi'nde görüşeceğini duyurdu.

AŞI OLAN SEYAHAT EDEBİLECEK

Görüşmede öne çıkan kritik başlık aşı sertifikası oldu. Bakan Çavuşoğlu ''Aşı sertifikası konusunda mutabık kaldık. Biz de daha önce AB üyesi olan Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan ile anlaşmaya varmıştık. Bugün vardığımız mutabakat karşılıklı olarak turizm sektörümüze olumlu katkı yapacaktır.'' açıklamasında bulundu.

DENDIAS, ANADOLU EFES'İ KUTLADI

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias da "Tabi ki birçok konuda fikir ayrılıklarımız, pozisyon farklılıklarımız var Yunanistan ve Türkiye olarak. Bugünkü görüşmemizin amacı, bir ilk anlaşma sürecini başlatmaktı. Eğer bu mümkün olabilirse daha sonra da aşamalı olarak zaman içerisinde bir normalleşme yönünde ilerlemek istiyoruz. Bu çerçevede ekonomik iş birliği program listesi üzerinde anlaşma sağlandı.'' ifadelerini kullandı. 

Dendias ayrıca Anadolu Efes'in Euroleague'deki şampiyonluğunu da tebrik etti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading