banner2

Yunanistan'dan küstah çıkış! Türkiye'yi yaptırımla tehdit etti

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, gerginliğe neden olan tarafın Ankara olduğu izlenimini vermeye çalıştı. Miçotakis, alabilecekleri önlemlerle ilgili liste oluşturduklarını söyledi.

Gündem 18.01.2022, 09:47 18.01.2022, 10:17
Abone ol
Yunanistan'dan küstah çıkış! Türkiye'yi yaptırımla tehdit etti

Yunanistan Türkiye'nin uzlaşmacı tavrının aksine, bölgede gerginliği artıracak sözlerine bir yenisini daha ekledi.

'OLASI KISITLAYICI ÖNLEM' HAZIRLIYORLAR'

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli'nin anısına düzenlenen törende konuşan Miçotakis, "Türkiye'nin Yunanistan ve Kıbrıs'a karşı saldırgan bir tutuma geri dönmesi halinde başvurulabilecek bir dizi olası kısıtlayıcı önlem" hazırladıklarını söyledi.

'SALDIRGAN TUTUMUNA GERİ DÖNMESİ HALİNDE TÜRKİYE'YE KARŞI KULLANILABİLECEK ÖNLEMLER HAZIRLADIK'

"Türkiye'nin Yunanistan'a yönelik politikasında köklü bir değişiklik olmadığını bilmeliyiz." diyen Miçotakis, "Bu nedenle, dostluk eli uzatarak bu iki aşamalı yaklaşımı benimsedik ve aynı zamanda Türkiye'nin Yunanistan ve Kıbrıs'a karşı saldırgan bir tutuma geri dönmesi durumunda kullanılabilecek önlemler hazırladık." dedi.

DOĞU AKDENİZ AVRUPA'NIN ENERJİ ARZININ ANAHTARI'

Kiryakos Miçotakis ayrıca, Avrupa'nın stratejik özerkliğine duyulan ihtiyaç ve Yunanistan-Fransa stratejik iş birliğine değindi.

Greek City Times'ın haberine göre, Miçotakis, "Doğu Akdeniz'in Avrupa'nın enerji arzının anahtarı" olduğunu belirterek, şu şekilde konuştu: "Doğu Akdeniz, Mısır'dan ihraç edilebilecek LNG formundaki doğalgaz gibi alternatif enerji kaynaklarının araştırılması açısından çok daha önemli hale geliyor. Mısır ile bizim durumumuzda olduğu gibi Afrika ile elektrik arabağlantılarını da aktif olarak teşvik ediyoruz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!