banner2

Yunan Sismolog 3'lü fay bağlantısının ne olduğunu açıkladı! Şiddetli depremler işte bu yüzden oluyor

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonrası pazartesi akşamı Hatay'da 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Ardı ardına yaşanan depremler sonrası hareket halinde olan Arap Levhası ve Kuzey Anadolu Fay hatları gündem oldu. Türkiye'de yaşanan depremleri değerlendiren Yunan sismolog ise depremlerin 3'lü fay bağlantısından kaynaklandığını açıkladı.

Gündem 22.02.2023, 11:56
Abone ol
Yunan Sismolog 3'lü fay bağlantısının ne olduğunu açıkladı! Şiddetli depremler işte bu yüzden oluyor

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki büyük deprem sonrası binlerce vatandaşımız hayatını kaybederken on binlerce bina yıkıldı. Tüm Türkiye birlik olup yaraları sarmaya çalışırken, pazartesi günü Hatay'da meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki deprem korkuları tekrar tetikledi. 

TÜRKİYE 2 HAFTA ARAYLA FELAKETİ YAŞADI 

Dünya basınında yer alan birçok haberde Türkiye'nin 2 hafta arayla pek çok felaket yaşadığı belirtildi. 

IntelSky isimli haber sitesinde ise fay hattının Lübnan ve Kıbrıs'a doğru kaydığı belirtildi. Bundan dolayı Türkiye'de yaşanan depremlerin Lübnan ve Suriye'de sıkıntılar meydana getireceği öne sürüldü. 

YUNAN SİSMOLOG DEPREMİ DEĞERLENDİRDİ 

Benzer bir yorum da Yunan basınından geldi. Sismolog Gerasimos Papadopoulos Türkiye'deki ölümcül depremleri, fayları ve kayan levhaları değerlendirdi. 

Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın korkulan bir fay olduğunu belirten Papadopoulos, "Türkiye'de yaşanan güçlü depremler 3'lü fay bağlantısından kaynaklanıyor. Pazartesi akşamı meydana gelen deprem büyük fayın ucunda merkezlenmiş durumda" sözlerine yer verdi. 

3'LÜ FAY BAĞLANTISI NEDİR? 

3'lü fay bağlantısının ne olduğundan bahseden Papadopoulos şu sözlere yer verdi: 

6 Şubat'ta meydana gelen deprem ile kırılan fayın tamamı yaklaşık 300 kilometreden fazla bir alanı kapsamakta. Yani deprem Ölü Deniz fayı ile birleşen bir yerde meydana geldi. Bu durum aynı zamanda iki fayın Doğu Anadolu fayı ile de birleşmesine neden oldu. Bu da muhtemelen bu bölgede güçlü depremler için koşullar yaratıyor.

DOĞU ANADOLU FAYININ EN UÇ KISMI AKTİF HALE GELDİ 

Papadopoulos, Doğu Anadolu fayının en uç kısmının aktif olduğunu belirterek, "Doğu Anadolu fayının şu ana kadar en aktif halen gelen kısmı uç noktası. Bu nedenle de ucunda birleştiği faylarla birlikte sıkıntı yaratıyor" sözlerini kaydetti.

HATAY DEPREMİ ARTÇI OLMAYABİLİR 

Hatay depremini bir artçı olarak nitelendirmeyebileceklerini ifade eden Papadopoulos, "Bu tipik bir artçı örneği olmayabilir. Üç fayın birleştiği yer eğilimler, baskılar ve enerjiler taşıyordu. Bu nedenle de sismek aktivite yaşandı" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!