Yunan eski Savunma Bakanı'ndan Türkiye itirafı! Yunanistan köşeye sıkıştı

Yunanistan'ın eski Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis, bir televizyon kanalında Türkiye ile ilgili açıklamada bulundu. Apostolakis yaptığı açıklamada, 'Türkiye Batı için önemli, bunun avantajını da sonuna kadar kullanacak' ifadelerine yer verdi.

Gündem 22.06.2022, 16:22 22.06.2022, 18:18
Abone ol
Yunan eski Savunma Bakanı'ndan Türkiye itirafı! Yunanistan köşeye sıkıştı

Yunanistan'daki Syrzia Partisi döneminde Savunma Bakanı olan Evangelos Apostolakis katıldığı bir televizyon yayınında, Türkiye'nin Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşta önemli bir müttefik olduğunu ve bunun da avantajını sonuna kadar kullanacağını belirtti. 

NATO TÜRKİYE İLE BERABER 

Apostolakis, yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye Jens Stoltenberg tarafından nefes aldırıldı. NATO'dan aldığı bu destekle Türkiye bölgede tansiyonu arttırabilir. Türkiye, Ege Adaları ve bölgedeki silahlanma konusunda bir şeyler elde edebilmek için ya da F-16'ların ABD tarafından satışını sağlayabilmek için bile Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelikleri noktasında bir pazarlık yapacaktır" diye konuştu. 

TÜRK HÜKÜMETİ İDDİALARINDAN VAZGEÇMİYOR 

Diğer yandan Apostolakis, Ege'de Türkiye'ye karşı gerçekleşecek en ufak kaybın geri kazanımının çok zor olacağını belirterek Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı işaret etti ve "Akar'ın diyalog konuşmaları ile hem iyi hem de kötü rolünü oynayarak kuralsız bir hükümet olmadıkları izlenimi veriyorlar. Elbette diyalog gerçekleşirken Türk hükümeti iddialarından asla vazgeçmiyor" sözlerini kaydetti. 

'YUNANİSTAN TÜRKİYE KARŞISINDA SIKIŞTI'

Apostolakis, Yunanistan'ın Türkiye'nin hamleleri karşısında sıkıştığını belirterek, "Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Türkiye'nin halen Amerikalılar ve Batı için oynayacağı bir rol var. Türkiye bu savaşta önemli bir müttefik olduğunu biliyor ve bunun avantajını da sonuna kadar kullanıyor" diyerek itirafta bulundu.

TÜRKİYE CİDDİ BİR AKTÖR 

Daha önce de benzer konuşmalar yapan Apostolakis, "Erdoğan'ın kıstırılmış olduğunu düşünmek yanlıştır. Çünkü Türkiye, tüm jeopolitik platformlara katılmakta ve ciddi bir aktör olarak görülmektedir" sözlerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!