YSK seçim listesini açıkladı! Ümit Özdağ'ın Zafer Partisi'ne kötü haber

Yüksek Seçim Kurulu, Memleket Partisi, Türkiye Değişim Partisi ve Adalet Partisinin seçimlere katılabileceğini belirtirken listeye Ümit Özdağ'ın genel başkanı olduğu Zafer Partisi'nin adı giremedi. Böylece seçime katılacak parti sayısı 27 oldu.

Gündem 11.05.2022, 14:29 11.05.2022, 14:50
Abone ol
YSK seçim listesini açıkladı! Ümit Özdağ'ın Zafer Partisi'ne kötü haber

Yüksek Seçim Kurulu seçim gerekliliklerini yerine getiren 3 partiyi daha seçimlere girebilir onayı verdi. YSK'nın yayınladığı listede Ümit Özdağ'ın genel başkanı olduğu Zafer Partisi yer almadı. 

Resmi Gazetede nüfusu 2 binin altına düşünce 2014 yılında köy statüsüne düşürülen, yürütülen yargı süreci sonrası tekrar belde olan Çankırı'nın Orta ilçesine bağlı Dodurga beldesinde 3 Temmuz'da yapılacak seçime ilişkin karar yayınlandı. 

KONGRE VE TEŞKİLAT ŞARTLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Alınan kararda, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu kapsamında siyasi partilerin seçime girebilmeleri içim seçimlerden en az 6 önce illerin yarısında teşkilat kurmaları ve büyük kongrelerini yapmış olmaları veya TBMM'de gruplarının bulunmasının gerekli olduğuna dikkat çekildi. 

3 PARTİ DAHA LİSTEYE GİRDİ 

Bu kapsamda daha önce 24 olan seçime katılma yeterliliğine sahip partiler arasında, Adalet Partisi, Memleket Partisi ve Türkiye Değişim Partisi'nin de eklendiği belirtilerek partilerin sayısının 27'ye yükseldiği belirtildi.

ÜMİT ÖZDAĞ'IN PARTİSİ LİSTEDE YER ALAMADI  

Diğer yandan son dönemde ırkçı çıkışlarıyla gündeme gelen Ümit Özdağ'ın genel başkanı olduğu Zafer Partisi listede yer alamadı. 

SEÇİME KATILABİLECEK PARTİLER 

Diğer yandan seçime katılabilecek partiler olarak şunlara yer verildi: 

Adalet Partisi, AK Parti, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokratik Sol Parti, Demokrat Parti, Emek Partisi, Gelecek Partisi, Genç Parti, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İYİ Parti, Memleket Partisi, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Saadet Partisi, Sol Parti, Türkiye Değişim Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi ve Yeniden Refah Partisi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!