Youtuber Başak Kablan'dan skandal başörtüsü yorumu: Dinle ilgili değil politik

Türkiye son dönemde özellikle başörtüsü üzerinden 28 Şubat'ın klişe tanımlamalarını yeniden tartışır oldu. O tartışmalardan sonuncusu bir Youtuber'ın 'Başörtüsü politiktir' yorumu. Youtuber Başak Kablan tepkilerin odağında.

Gündem 05.12.2021, 11:30 05.12.2021, 13:15
Abone ol

Siyasetin ve muhalif yayın organlarının yeniden tartışma konusu yapmaya çalıştığı başörtüsü hakkında 1990'lı yılları hatırlatan keyfi hüküm verme sönemi geri döndü. Bu kez bir Youtuber yayınladığı videoda başörtüsü hakkındaki sözleriyle tartışma konusu.

28 ŞUBAT KLİŞELERİ GİBİ

Yotube'da ''Tesettürün Arka Yüzü-Başörtüsü Politik midir?'' isimli bir video paylaşan Başak Kablan, başörtüsünü hedef alan açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar ve 'Başörtüsü politik midir' sorgulaması 28 Şubat ve öncesinde slogan haline getirilen 'Başörtüsü siyasi bir simgedir' sözünü akıllara getirdi.

''BAŞÖRTÜSÜ DİNİ BİR ŞEY DEĞİL''

Başörtüsünün dini bir şey olmadığını büyük bir özgüvenle iddia eden Kablan, başörtüsünün politik olduğunu savundu. 

"O yüzden mesele din değil ve hiçbir zaman olmadı." şeklinde konuşan Başak Kablan, "Bunun Kur'an'da yazılıp yazılmadığının da artık bir önemi yok. Konu o kadar politika malzemesi yapılmış ki kimse Kur'an'a bakamıyor" sözleriyle bir skandala imza attı. 

Youtuber Başak Kablan'dan skandal başörtüsü yorumu: Dinle ilgili değil politik

TUTARSIZ BAĞLANTILAR, BAYAT KLİŞELER, KOMİK ÖZGÜVEN 

Başörtüsü yasaklarının siyasi irade edliyle sona erdirilmesine rağmen hala başörtülü kadınlara ambargolar uygulayan büyük şirketleri eleştiren Kablan, bu zımni yasakları da  dinle ilişkilendirdi. Yorumlarındaki gülünç karmaşayı bu noktada tırmandıran Kablan, "Başörtüsü hem politik, hem cinsiyetçi hem şekilci hem de sosyolojik" ifadeleriyle tutarsız bir denklem kurdu. 

Kablan Türkiye'de başörtüsü nefretinin sembol isimlerinden biri olan Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ'ın tezlerini de kendi tutarsız yorumlarına dayanak yaptı.

BAŞÖRTÜSÜ SATAN INSTAGRAM FENOMENİ DE DESTEK VERDİ

Tepki çeken isimlerden biri de başörtüsünün politik olduğunu öne süren açıklamaları destekleyen influencer Rabia Karaca. Tepkinin nedeni bu desteği veren Karaca'nın başörtülü kadınlara yönelik kıyafet satışı yapan bir firmanın sahibi olması. 

Başak Kablan'ın 'Başörtüsü politik midir?' başlıklı videosunu paylaşan Rabia Karaca, ''Başından sonuna kadar düşüncelerimiz özetleyen bir video. Videoda benden bahsediyor ve izleyince bir kere daha iyi ki seninle oturup hayatım hakkında verdiğim kararlarla alakalı 'video çekip açıklama yapma gereği duymadık' dedim. Sana hayranım arkadaşım anlatımın cesaretin hep bana ilham oldu. Teşekkür ederim. Hayatımdaki varlığına izlemek isterseniz linkini bıraktım.'' ifadelerini kullandı.

Rabia Karaca'nın paylaşımına tepki gösteren takipçileri, Twitter üzerinden #RabiacaBoykot hashtag'ı ile boykot çağrısında bulundu.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

Youtuber Başak Kablan'ın 28 Şubat klişelerini sıraladığı sözleri sosyal medyada büyük tepki çekti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!