banner2

YouTube Kids tehlikesi! LGBT ve cinsel içerikler ile çocukları zehirliyorlar

YouTube Kids platformunda Orhan Toker isimli bir kişinin kendisini 7 yaşında bir kız çocuğu olarak tanıtmasının ardından yaşadıklarını anlattı. Kıç çocuklarına uygun olmayan içeriklerle karşılaştığını belirten Toker, ebeveynleri uyardı.

Gündem 20.03.2023, 17:38 20.03.2023, 18:15
Abone ol
YouTube Kids tehlikesi! LGBT ve cinsel içerikler ile çocukları zehirliyorlar

YouTube Kids platformunda kendisini 7 yaşında bir kız çocuğu olarak tanıtarak hesap açan Orhan Toker, platformda karşılaştıklarını aktardı ve ebeveynleri uyardı. YouTube Kids hakkında çocukların karşısına çıkarılan cinsel içeriklerle ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

 YouTube Kids uygulamasında 7 yaşında bir kız çocuğu olarak 15 dakika vakit geçirdim. Uygulamanın ayarlarından 7 yaş ayarladım ve arama özelliğini açık bıraktım. Bakın karşıma neler çıktı! Bazılarınız, 'ben izleyebileceği videoları seçiyorum, başka bir şey izleyemiyor' diye söyleyecektir. Bunu ancak 4-5 yaşına kadar yapabilirsiniz. Daha yukarı yaşlarda çocuklar bundan sıkılır. Zaten önemli olan platformun çocuklara kesinlikle bir koruma uygulamadığını bilmemiz!

ÇOCUKLARA UYMAYACAK İÇERİKLER VAR

Toker, 7 yaşında bir kız çocuğu olarak YouTube Kids'te ayarlama yaptığında karşısına çıkanların 7 yaşındaki bir çocuğa uygun olmayan içerikler olduğunu gördü. Deneyimini anlatan Dijital Baba, özetle çocukları kötü yönde yönlendiren içerikler olduğunu belirtti. Bir kız çocuğuna uymayacak içeriklerin olduğunu ifade eden Toker, bunlar arasında cinsel içerikler olduğu gibi LGBT ile ilgili içeriklerin de olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

Hayvanların birbirine şiddet göstermesiyle ilgili içerikler de var. Bir çocuğun yetişkinle öpüşme sahnesi de içerikler arasında. Anlayacağınız hemen hemen bir kız çocuğuna uymayacak her şey var. Erkek çocuğuna da uymaz. Peki ne yapabiliriz? Sadece kendinizin seçtiklerini işaretleyebilirdik ama o da çocuklar için sıkıcı hale geliyor.

'YOUTUBE'A ÇOCUK EMANET EDİLMEZ!'

Toker ebeveynleri uyararak şunları söyledi:

YouTube Kids platformunun bunu çocukların karşısına çıkartmaması gerekiyor ama bu platform çocukların karşısına bunları çıkarıyor. Platform bu şekilde çalışmıyor! YouTube'a çocuk emanet edilmez!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!