Yandex Metrica

Yonca Evcimik'ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup! Başıboş köpek sorunu için çözüm önerilerini tek tek anlattı

Yonca Evcimik'ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup! Başıboş köpek sorunu için çözüm önerilerini tek tek anlattı

Sokak hayvanlarının yaşatılması ve rehabilite edilmesi için yıllardır mücadele veren ünlü şarkıcı Yonca Evcimik, başıboş sokak köpeği terörünün son bulması için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup gönderdi ve çözüm önerilerini tek tek anlattı.

Gündem

05.06.2024, 12:20

Uzun zamandır tartışma konusu olan başıboş sokak köpeği teröründe artan vakalar sonrası düğmeye basıldı. AK Parti, 30 gün boyunca sahiplendirilemeyen sokak köpeklerinin iğne ile 'uyutulmasının' öngörüldüğü bir yasa teklifi hazırlıyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde de alınan görüşlerin ardından hazırlanan yasal düzenleme Meclis'e en kısa sürede gelecek. 

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bir süredir üzerinde çalıştığı sahipsiz hayvanlar yasa teklifinin taslak metni ortaya çıktı. Sahipsiz sokak hayvanlarına ilişkin yasa teklifinin taslak metninde İngiliz modelinin esas alınacak. Çözüm modelinde, sokak köpeklerinin toplanması, kısırlaştırılması, bir ay içinde sahiplendirilmesi ve sahiplendirilmemesi durumunda uyutulması hedefleniyor. Ancak söz konusu yasal düzenleme tartışma konusu oldu. Başıboş sokak köpeklerinin uyutulmasına karşı olanlar, hükümetin farklı bir yöntem bulması gerektiğini düşünüyor.

Son dakika... AFAD duyurdu: Malatya'da gece yarısı korkutan deprem Son dakika... AFAD duyurdu: Malatya'da gece yarısı korkutan deprem Haberi Görüntüle

YONCA EVCİMİK'TEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A MEKTUP

Yasal düzenleme ile ilgili tartışmalar devam ederken 90'lı yıllara damgasını vuran ve hayvan hakları konusundaki çalışmalarıyla bilinen ünlü şarkıcı Yonca Evcimik, sorunun çözümü için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdi. Yonca Evcimik ayrıca TBMM'de grubu bulunan partilerin grup başkanı ve grup başkanvekilleriyle de görüştü.

Temmuz 2024 Uzman öğretmen maaşı | Kademe ve dereceye göre uzman öğretmen zamlı maaşları Temmuz 2024 Uzman öğretmen maaşı | Kademe ve dereceye göre... Haberi Görüntüle

YONCA EVCİMİK'İN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Yonca Evcimik'in çözüm önerilerinin başında "Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde özel yetiştirilmiş personelden oluşan ve sadece hayvanları korunmasına odaklanmış özel ve özerk bir birim kurularak kısırlaştırma, denetim işleminin yapılması" konusu geliyor. Ünlü şarkıcı, sokak hayvanlarının popülasyonunun artmasındaki en önemli faktör olan üretim çiftliklerinin kapatılmasını istiyor.

2024 Temmuz zamlı ek ders ücretleri | Kadrolu-Sözleşmeli ek ders ücreti ne kadar? 2024 Temmuz zamlı ek ders ücretleri | Kadrolu-Sözleşmeli ek ders... Haberi Görüntüle

YONCA EVCİMİK'TEN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Köpek ticaretinin sıkı denetimi, ruhsat verilmemesi, köpeklerin yüksek operasyonel kabiliyetlerle kısırlaştırılmaları, yakalanamayan köpekler için medikal kastrasyon yöntemi kullanılmasını tavsiye eden Yonca Evcimik, "Mevcut yasanın uygulanmaması, belediyelerin görevlerini yerine getirmemesi, cezalarının etkili olmaması ve gerekli yatırımların yapılmaması nedeniyle bu sorunu yaşıyoruz. Eğer Hayvan Hakları Yasası düzgün bir şekilde uygulanabilseydi (topla, kısırlaştır, aşıla, bırak) hayvan popülasyonu bu kadar artmazdı ve bu konular konuşulmazdı.'' dedi.

Yasa teklifinde sona gelindi! Uymayanlara hapis cezası: 7 Madde de sokak köpekleri düzenlemesi netleşti! Yasa teklifinde sona gelindi! Uymayanlara hapis cezası: 7 Madde de... Haberi Görüntüle

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A DESTEK

''Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sahiplendirme başta olmak üzere seferberlik çağrısına destek veriyorum.'' diyen Yona Evcimik, ''Şayet seferberlik yapılacaksa, toplama, kısırlaştırma ve sahiplendirme şeklinde yol alınırsa STK'lar, sanatçılar, gönüllüler vs. hep bir elden destek verdiği sürece, bu sorun rahatlıkla çözebiliriz" ifadelerini kullandı.

 

 

İTALYA'DA 33 YIL ÖNCE ÇÖZÜLDÜ

Cadde ve sokaklarında sahipsiz hayvanlara rastlanmayan İtalya'da, bu konunun çözümünde zorunlu kısırlaştırma politikası, belediye destekli barınaklar ve çip takılması gibi uygulamaları getiren ve 1991'de kanunlaşan "281" numaralı yasa büyük rol oynuyor.

 

İtalya'da başıboş hayvan, güvenlik güçlerince veterinere götürülüyor. Sağlık taramasından geçirilen hayvanın çipi varsa sahibine ulaşılmaya çalışılıyor. Çipi olmayan hayvanlar ise bölge ya da yerel yönetimlerce fonlanan barınaklara ya da özel kuruluşların barınaklarına gönderiliyor. Hayvan, sahibi tarafından terk edilmişse veya sahibi ceza ödemeye razı olup hayvanı yine de almıyorsa, 60 günün sonunda başka biri tarafından gerekli uygunluk kontrolleri sonrasında sahiplendiriliyor. Sahiplendirilemeyen hayvanlar ise halkın yerel yönetimlere ödediği vergilerle fonlanan barınaklarda kalmaya devam ediyor.

Habere Tepki Ver

0

0

2

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading