Yandex Metrica

Sitede Ara

Yine göğsümüz kabardı: Türk fizikçiye Almanya'dan büyük ödül!

Yine göğsümüz kabardı: Türk fizikçiye Almanya'dan büyük ödül!

Lazer araştırmaları alanında önde gelen bir fizikçi olan Fatih Ömer İlday, Almanya'dan göğsümüzü kabartacak bir ödül aldı. Bilim insanı Fatih Ömer İlday,Alexander von Humboldt Profesörlüğü Ödülü'ne layık görüldü. Profesör İlday, 5 milyon Euro değerinde maddi destek alacak. 

Gündem

17.05.2024, 09:55

Almanya'da verilen Alexander von Humboldt Profesörlüğü Ödülü'ne bu yıl lazer araştırmaları alanında önde gelen bir bilim insanı olan Türk fizikçi Fatih Ömer İlday layık görüldü. Türk profesörün geliştirilmesinde büyük rol oynadığı lazerler tıptan mühendisliğe kadar pek çok alanda kullanılıyor.

Bahçeli'den Merih Demiral'a 'Bozkurt' soruşturmasına tepki: Zincirleme provokasyonlardan biri! Bahçeli'den Merih Demiral'a 'Bozkurt' soruşturmasına tepki: Zincirleme provokasyonlardan biri! Haberi Görüntüle

ALMANYA'NIN EN YÜKSEK MADDİ DESTEĞİ SAĞLANAN ÖDÜL 

Profesör İlday, ödülünü Pazartesi akşamı Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger'in elinden aldı. Söz konusu ödül, Almanya'nın en yüksek maddi desteği sağlayan araştırma ödülü olma özelliğine sahip. Araştırmasıyla ultra hızlı lazer teknolojisinin geliştirilme sürecinde önemli bir rol oynayan İlday'ın son yıllarda linear olmayan lazer-madde etkileşimi alanında yaşanan dönüşümün altında imzası bulunuyor.

Son dakika: Akdeniz açıklarında korkutan deprem! AFAD detayları paylaştı Son dakika: Akdeniz açıklarında korkutan deprem! AFAD detayları paylaştı Haberi Görüntüle

PROJE 5 YILDA 5 MİLYON EURO İLE DESTEKLENECEK 

Ruhr Bochum Üniversitesi'nde Karmaşık Lazer-Madde Etkileşimleri Merkezi adında yeni bir araştırma merkezi kuracak olan İlday'ın burada plazma araştırmaları, malzeme bilimi ve üretim mühendisliği alanları arasında köprüler kuran fikirler geliştirmeye devam etmesi bekleniyor. İlday'ın projesi, gelecek beş yılda 5 milyon Euro ile desteklenecek.

'Arapları Yıldırma' adlı grup açmışlardı: Irkçı operasyon valilik duvarına tosladı! 'Arapları Yıldırma' adlı grup açmışlardı: Irkçı operasyon valilik duvarına tosladı! Haberi Görüntüle

 PROJE BİRÇOK ALANDA KULLANILIYOR 

İlday'ın geliştirilmesinde merkezi sorumluluk üstlendiği lazerler, tıptan mühendisliğe, birçok alanda kullanılıyor. İlday'ın araştırmaları, örneğin tıpta kullanılan makineler veya lazerle yapılan ameliyatlar açısından çok önemli.

Almanlara Bozkurt cevabı: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda maçını izlemek üzere Berlin'e gidiyor Almanlara Bozkurt cevabı: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda maçını izlemek üzere Berlin'e... Haberi Görüntüle

FATİH ÖMER İLDAY KİMDİR? 

Doktorasını 2003 yılında ABD'deki Cornell Üniversitesi'nde tamamlayan İlday, çalışmalarını Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Ankara'daki Bilkent Üniversitesi'nde sürdürdü.İlday, 2014 yılından bu yana ise Fizik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Profesörü unvanıyla Ultra Hızlı Optik ve Lazer Laboratuvarı (UFOLAB) direktörlüğü görevini sürdürüyor.

Disiplinler arası çalışmak suretiyle teoriyi pratikle birleştirdiği kaydedilen İlday, UFOLAB'ın kurucu direktörü olmasının yanı sıra, aynı zamanda dünyadaki ilk Türk lazer şirketinin de kurucusu.1976 yılında İstanbul'da doğan İlday, 2006 yılında Türkiye Bilimler Akademisi tarafından verilen Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü'ne layık görülmüştü. İlday ayrıca, 2017 yılında Türkiye'de bilim alanında verilen en prestijli ödül olan TÜBİTAK Bilim Ödülü'nü kazanmıştı.

 

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading