banner2

'Yeter Söz Milletin' sloganının mimarı: CHP o afişi hazırladığım için beni sürgüne gönderdi

1950 yılında CHP'nin tek parti faşizmine son veren Demokrat Parti'nin 'Yeter Söz Milletin' sloganının mimarı ve bu tarihi afişi hazırlayan Selçuk Milar'ın o dönem deşifre olduğu için CHP'li bakan tarafından Ankara'dan Urfa'ya sürüldüğü ortaya çıktı.

Gündem 31.01.2023, 10:06 31.01.2023, 11:07
Abone ol
'Yeter Söz Milletin' sloganının mimarı: CHP o afişi hazırladığım için beni sürgüne gönderdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs seçim tarihini açıklarken Adnan Menderes'i anarak,  'Yeter Söz Milletin' sloganını söylemişti. Bu seçim sloganının benzerini bundan tam 73 yıl önce CHP'nin tek parti zulmünün sona ermesiyle sonuçlanan 14 Mayıs 1950 seçimlerinde Demokrat Parti kullanmıştı.

'MENDERES'İ İDAMA GÖTÜRENLER YETER SÖZ MİLLETİN' SÖZÜNE SAHİP ÇIKIYOR'

Erdoğan'ın bu sloganı kullanmasının ardından CHP, Genel Merkezi'ne Kılıçdaroğlu'nun fotoğrafıyla birlikte 'Yeter söz Milletin' afişi asıldı. Bu olay kamuoyunda büyük şaşkınlığa yol açarken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Menderes'i idama götürenler'Yeter Söz Milletin' sözüne sahip çıkıyorlar'' diyerek tepkisini dile getirdi.

Tarihe geçen bu sözün nasıl ortaya çıktığı merak konusuyken sözün mimarının CHP tarafından nasıl zülme uğradığı ortaya çıktı.

AFİŞİN VE SÖZÜN MİMARI SELÇUK MİMAR O GÜNLERİ ANLATIYOR

Sabah'ın aktardığı habare göre, bu sloganı bulan ve afişi hazırlayan Selçuk Milar, Tarih ve Toplum Dergisi'nin Haziran 1988 sayısında kaleme aldığı makalesinde o tarihi günleri tüm detayları ile anlatıyor.

Mimar Selçuk Milar, Ankara'da Meşrutiyet Caddesi'nde oturduğu apartman dairesindeki komşusu gazeteci Kenan Akmanlar tarafından 1949 yılında Adnan Menderes ile tanıştırılır. Menderes, Selçuk Milar'ın DP reklam ve tanıtım komisyonuna katılmasını rica eder. Yurtdışındaki seçim çalışmalarını yakından izleyen Selçuk Milar, sıradışı fikirlerini komisyonda anlatır. Ancak reklamcılık ve tasarım konusunda hiçbir fikri olmayan bazı komisyon üyelerinin eleştirileri ile karşılaşır. Selçuk Milar ise ısrarla farklı bir seçim çalışmasına ihtiyaçları olduğunu söyler.

AFİŞ ASLINDA BİR CÜMLE İLE ORTAYA ÇIKAR

Şiddetli tartışmaların yaşandığı bir toplantıda Selçuk Milar öfkelenir ve "Kocaman bir el yaparsınız, üzerine "Yeter Söz Miletindir" yazarsınız. İşte afiş böyle olur." der. Afiş aslında bir cümle ile ortaya çıkmıştır.

Tartışmalar uzayınca Selçuk Milar komisyondan istifa eder. DP Genel Merkezi'ni terketmesine rağmen bu fikir Menderes ve Bayar'a götürülür. Demokrat Parti'nin bu iki önemli ismi "Yeter Söz Milletindir" afişini çok beğenmiştir. Bayar "Selçuk Bey afiş biraz sert değil mi" diye sorar. Selçuk Milar "kesinlikle hayır" cevabını verir.

GAZETELER VE DERGİLER BU AFİŞİN UYANDIRDIĞI ETKİDENN BAHSEDER

Bayar ve Menderes'in yüzleri gülüyordur ve "seninle çalışmak istiyoruz" derler. Fikrinin beğenilmesi üzerine hızlı bir şekilde çalışmaya başlayan Selçuk Milar'ın hazırladığı afiş tasarımı basılır ve tüm Türkiye'nin duvarlarına asılır. Gençler afişlerin yırtılmaması için günlerce nöbet tutar. Halkta büyük etki uyandırmış ve tek parti faşizminden kurtulmak isteyen Türkiye "Yeter Söz Milletindir" afişini çok sevmiştir. Gazeteler ve dergiler bu afişin uyandırdığı etkiden bahsetmektedir.

MİLAR 'KOYNUMUZDA YILAN BESLİYORMUŞUZ' DİYEREK ŞİKAYET EDİLİR

Afişin tutmasından mutluluk duyan Selçuk Milar deşifre olmak istemiyordu. Çünkü Teknik Eğitim Müsteşarlığı'nın mimar kadrosunda görev yapıyordu. İsminin ortaya çıkması nedeniyle işinden olabilirdi. Ancak isminin ortaya çıkması uzun sürmedi.

CHP'liler Demokrat Parti'nin başarılı seçim çalışmasından büyük rahatsızlık duyuyorlardı. Partililer CHP'li Bakan Hasan Ali Yücel'e "koynumuzda yılan besliyormuşuz" diyerek Selçuk Milar'ı şikayet eder.

SİZ BENDEN BÖYLE BİR HİZMET İSTESEYDİNİZ YAPMAZDIM

Beklenen gün gelir ve Bakan Yücel, DP afişlerini hazırlayan Selçuk Milar'ı makamına çağırır. CHP'li Bakan, Neden CHP'ye değil de Demokrat Parti'ye çalıştığını sorar. İşten kovulacağını anlayan ve artık kaybedecek bir şeyi olmayan Selçuk Milar şöyle cevap verir: "Siz benden böyle bir hizmet isteseydiniz yapmazdım. Çünkü ben Türk Milletinin demokrasiyi yaşamasının hasreti içerisindeyim. O nedenle sizin iktidarı halkın oylarıyla kaybetmeniz ve muhalefetteki partinin iktidara gelmesini istiyorum."

Bakan Yücel, ısrarla bu afişin kimin tarafından hazırlatıldığını sorar ama Selçuk Milar bu soruya asla cevap vermez.

'YAPTIKLARIMIZ YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR' SÖZÜ DE MİLAR'A AİT

CHP'li Bakan Hasan Ali Yücel, elini sıkar ve bu başarılı seçim çalışmasından dolayı Selçuk Milar'ı soğuk bir şekilde tebrik eder. O gün devlet memuriyeti hayatının bittiğini anlar.

Selçuk Milar o görüşme sonrasında yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Bu olaydan 20 gün sonra Urfa'da bir şantiyeye tayinim çıkmıştı. Kabul etmedim ve Teknik Öğretim Müsteşarlığı'ndan istifa ettim"

Devlet memuriyetinden kovulan Selçuk Milar yıllarca serbest mimar olarak çalışır. Yıllar sonra yine bir rica üzerine dönemin başbakanı Turgut Özal'ın ricası üzerine "Yaptıklarımız, Yapacaklarımızın Teminatıdır" sloganını bulur ve afişini hazırlar.

DP YOK AMA 'YETER SÖZ MİLLETİN' SLOGANI YAŞAMAYA DEVAM EDECEK

1991 yılında vefat eden Selçuk Milar'ın makalesi şu cümlelerle son buluyor:

"Maalesef artık Demokrat Parti yok. Ama demokrasinin tarifi olarak "Yeter Söz Miletindir" afişi yaşamaya devam edecektir. Çünkü demokrasilerde daima söz miletindir"

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!