banner2

Yerli ve milli gurur TOGG'a talep patlaması! İş dünyası da sıraya girdi

Türkiye'nin vizyon projelerinden biri olan TOGG geçtiğimiz gülerde muhteşem bir açılışla seri üretime geçti. Birçok özelliği ile ilgi uyandıran TOGG'un talibi de oldukça fazla. Yerli otomobil TOGG'u satın almak için Türk iş dünyası da sıraya girdi. Türkiye'nin en büyük STK temsilcileri yerli otomobille gurur duyduklarını, mutlaka almak istediklerini söyledi.

Gündem 31.10.2022, 09:13 31.10.2022, 09:36
Abone ol

Türkiye'nin 60 yıllık hayali geçtiğimiz günlere gerçek oldu. Yerli ve milli otomobil TOGG, müthiş bir törenle banttan indi. 

İŞ DÜNYASI SIRAYA GİRDİ

Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde yollarda olması beklenen TOGG'a yurt dışı ve yurt içinden talep oldukça fazla. Araçla gurur duyduklarını söyleyen Türkiye'nin en büyük STK Başkanları TOGG'U satın almak için şimdiden sıraya girmiş durumda...

'TOGG ARAÇLARINDAN TÜM İŞTİRAKLERİMİZ İÇİN ALMAK İSTİYORUZ'

İTO Başkanı Şekip Avdagiç, seri üretim bandından çıkacak her TOGG'un ekonominin vitesini yükselteceğini söyleyerek şunları aktardı:

Togg araçlarından İTO ve tüm iştiraklerimiz için almak istiyoruz. Sayıyı henüz netleştirmedik. İTO'nun Teknopark İstanbul, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi gibi ortağı olduğu birçok kurum ve kuruluş bulunuyor. Türkiye'nin gücü ve potansiyeli, imkânsız denileni başarma kabiliyetine sahiptir. Bunu çok iyi biliyoruz.

'TOGG'U HAYAL OLMAKTAN ÇIKARARAK AYAĞI YERE BASAN BİR PROJE HALİNE GETİREN CUMHURBAŞKANIMIZA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ'

Cumhuriyetin 99. yılında bu başarıya şahitlik etmenin gurur verici olduğunu söyleyen Avdagiç sözlerini şöyle sürdürdü:

TOBB ve iş dünyasının saygın mensupları, özel sektörümüzün bir otomobil markası oluşturma konusunda gösterdiği beceriyi ispat etmektedir. Vizyonu ve kararlılığının Togg'u bir hayal olmaktan çıkartıp, ayakları yere basan bir proje haline getiren Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen herkese millet olarak şükran borçluyuz.

'TÜRKİYE'NİN DIŞ TİCARETİNE ÇOK BÜYÜK BİR KATMA DEĞER SAĞLAYACAK'

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı da TOGG sayesinde 60-65 yıldır özlemi çekilen yerli aracın üretildiğini söyleyerek şunları aktardı:

"Türkler yapamaz, başaramaz, tasarımını yapamaz, beceremeyeceksiniz" denilen bir tesisin, bir markanın doğuşuna şahitlik ediyoruz. Otomobil alımı nedeniyle yurt dışına ciddi paralar ödüyoruz ve bu durum cari açık oluşturuyor. Türkiye'nin dış ticaretine çok büyük bir katma değer sağlayacak.

'TOGG TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONUNUN MARKA YÜZLERİNDEN BİRİ OLACAK'

ASKON Başkanı Orhan Aydın,  ilk etapta 5 bin adet almak istediklerini söyleyerek şunları ifade etti:

Ancak eğer bize daha fazla kota verilirse bu sayıyı 10 bin adete kadar çıkarabiliriz. Çünkü Togg, Türkiye Yüzyılı vizyonunun marka yüzlerinden biri olacaktır. Uluslararası arenada Türkiye'nin vitrin ürünlerinden olacağı gibi beraberinde otomotiv yan sanayisine bağlı birçok sektöre de büyük canlılık katacaktır. Dünyadaki otomobil üreticilerinin yatırım planlamalarına baktığımızda gelecek 10 yılda, 300 milyar dolar kadar yatırım bütçesi ayırdıklarını görüyoruz. Küresel güç olmak istiyorsak bu pazarda biz de kendi yerli otomobilimizle olmalıyız. Bu projeyle gurur duyuyoruz.

'HEYECAN VERİCİ'

DEİK Başkanı Nail Olpak ise şunları aktardı:

Elektrikli otomobilde pazar şartları ve teknolojisi yeni yeni gelişiyor. Biz, böyle bir dönemde bu süreci yakaladık. İçinde mobilitenin, teknolojinin her yönüyle olduğu bir sistemden bahsediyoruz. Bu anlamda heyecan verici. Elbette böyle bir araçta yüksek teknik özellikler, albeni, görselliğin yanı sıra ve uygun fiyatı da bekleriz.

'BURSA'NIN EKONOMİSİNİ UÇURACAK'

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanıİbrahim Burkay ihracat için çok büyük bir getirisi olduğuna işaret ederek şunlarısöyledi:

Togg Bursa'nın kilogramda 4.5 dolar ihracat rakamını 8 dolara çıkararak ilimizin ekonomisini de uçuracak. 40 milyar dolar ihracat rakamını yakalayacağız. Yükselen Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi'nde 30 firma Togg için üretime başlıyor. Bu yatırımla Bursa'daki 7 bin otomotiv yan sanayi şirketi dönüşümünü başlattı.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!