banner2

Yerli otomobil hayali 61 sene sonra gerçek oluyor! TOGG yarın banttan iniyor

Yerli ve milli otomobil TOGG'un banttan ineceği 29 Ekim 2022'den tam 61 yıl önce ilk yerli otomobil Devrim 29 Ekim 1961 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından test edilmişti.

Gündem 28.10.2022, 12:41 28.10.2022, 14:08
Abone ol
Yerli otomobil hayali 61 sene sonra gerçek oluyor! TOGG yarın banttan iniyor

Türkiye'nin yerli ve milli otomobili TOGG 29 Ekim 2022 tarihinde banttan iniyor. Bundan tam 61 sene önce 29 Ekim 1961 tarihinde Türkiye'nin ilk yerli ve milli arabası 'Devrim' dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından test edilmişti. 

1961 SENESİNE İLK YERLİ OTOMOBİLİN ADIMI ATILMIŞTI 

Türk mühendislerinin ilk yerli otomobil girişimi, eski adı Eskişehir Demiryolu Fabrikaları olan TÜRASAŞ'ta başlamıştı. 

4 FARKLI ARAÇ ÜRETİLDİ 

15 Mayıs 1961 tarihinde Cumhurbaşkanı Gürsel tarafından verilen talimatla 200 mühendis ve işçiden oluşan kadro yaklaşık 5 ayda 'Siyah', 'Beyaz', 'Mavi Boncuk' ve 'Gecekondu' isimleriyle 4 otomobili ortaya çıkarmıştı.

BENZİNİ YOK DİYE PROJE RAFA KALDIRILDI 

Daha sonra Ankara'ya sevk edilen ve adı Devrim olarak değiştirilen araçlardan biri 29 Ekim 1961'de yani tam 61 sene önce Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından test edildi. 

Bu sırada benzini biten Devrim projesi, rafa kaldırıldı. Devrim otomobili Eskişehir'e getirilerek TÜRASAŞ tesislerinde sergiye açıldı. 

DEVRİM PEK ÇOK İLKE İMZA ATMIŞTI 

Diğer yandan Devrim 1961 senesinde çıktığı ilk anda pek çok ilke de imza atmıştı. Örnek vermek gerekirse direksiyonu sürücüye çok yakın olan araçta bu sorunu çözmek için Türk mühendisler kırmalı direksiyon tasarımı yapmıştı. 

Fakat bunun maliyeti artıracağı düşünüldüğünden uygulanması vazgeçildi. Yalnızca birkaç sene sonra çok ünlü bir otomobil markası bu yöntemin patentini alarak kendi araçlarında uygulamaya başladı. Şuan bu yöntem her araçta görülüyor. 

YERLİ OTOMOBİL RÜYASI 61 SENE SONRA GERÇEK OLUYOR 

Birçok kişi için sadece bir ütopya olarak görülen yerli otomobil rüyası 61 sene sonra tekrar gerçek oluyor. 

TEMELLERİ 2011 YILINDA ATILDI 

Türkiye'nin tamamen yerli ve milli olarak seri üretime geçireceği, teknolojisi ile yüz yıldan fazla süredir piyasayı domine eden markalara taş çıkartan TOGG'un ilk temelleri 2011 yılında atıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde kurulan TOGG ile yerli otomobil rüyası 61 sene sonra tekrar başladı. 

YATIRIMCILAR 2018'DE TOGG'U KURDU

TOBB liderliğinde yatırımcı arayışları başladı. Kısa sürede, Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding ile TOBB ortaklık kurarak 25 Haziran 2018 tarihinde TOGG'u kurdu. 

Yaklaşık 3.5 yıllık zorlu süreçte TOGG her alanda kendini ispat etti. Türkiye'nin çeşitli yerlerine şarj istasyonları kuruldu. Dünyanın dört bir yanında zorlu testleri kolayca geçti. 

ULUSLARARASI ALANDA KENDİNE YER EDİNDİ 

Dünya sahnesinde de yerini alan TOGG, üketici Elektroniği Fuarı CES 2022’de görücüye çıktı. Burada TOGG'un ilk uluslararası tanıtımı yapıldı. 

2023 YILINDA TRAFİĞE ÇIKACAK

2030'a kadar tek bir platformdan 5 farklı modelde toplam 1 milyon aracın üretilmesi planlanıyor.

TOGG'un uluslararası teknik yeterlilik testlerinin tamamlanmasının ardından Mart 2023'te trafiğe çıkması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!