Yandex Metrica

Yerleşim yerlerine çok yakın bölgede orman yangını! Antalya cayır cayır yanıyor!

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde  büyük bir orman yangını çıktı. Yerleşim yerlerine çok yakın bir bölgede çıkan ilk yangın kontrol altına alınırken ikinci yangını kontrol altına almak için çalışmalar sürüyor.  

Gündem

06.06.2024, 14:54

Antalya'nın Konyaaltı bölgesinde 2 farklı noktadan büyük bir yangın çıktı. Bölgeye çok sayıda ekip sevk edilirken dumandan etkilenen vatandaşların olduğu bilgisi paylaşıldı.

Antalya'nın merkezi Konyaaltı ilçesinde sahile yakın iki farklı noktada büyük ve ani bir orman yangını meydana geldi. Yerleşim yerlerine çok yakın olmasından dolayı çevredeki evler ve okullar tahliye edildi.

Son dakika: Akdeniz açıklarında korkutan deprem! AFAD detayları paylaştı Son dakika: Akdeniz açıklarında korkutan deprem! AFAD detayları paylaştı Haberi Görüntüle

MÜDAHALELER DEVAM EDİYOR

Yangının çıktığı bir noktanın Konyaaltı Belediyesi'nin binasının hemen arka tarafında olduğu bildirilirken ilçenin Belediye Başkanı Cem Kotan'ın da müdahalenin sürdürüldüğü alanda olduğu belirtildi. 

Konyaaltı Belediye Başkanı Cem Kotan'dan yangınla ilgili ilk açıklama ise şöyle;

"Camdan baktığımızda dumanlar gördük. İtfaiye müdahale etti. Aşağıda ve belediyenin yanında da başladı. Saat 13.00 gibi başladı. Saat 13.10'da da aşağıda başladı. Hemen müdahale ettik. Aşağı taraftaki yangın kontrol altına alındı. Yetkili arkadaşlarla yeniden görüşeceğim."

Töreleri gereği ülkesinde öldürecekmiş! Hayvan gübresinin içinde kan donduran cinayet! Töreleri gereği ülkesinde öldürecekmiş! Hayvan gübresinin içinde kan donduran cinayet! Haberi Görüntüle

İSTANBUL'DA ORMANA GİRİŞLER YASAKLANDI

İstanbul Valiliği 10 Haziran 2024 tarihinden 15 Ekim 2024 tarihine kadar ormanlara girişlerin yasaklandığını duyurdu. 

Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

- İstanbul sınırları dahilinde yer alan piknik ve mesire alanları, tabiat parkları, korular, parklar ve eko turizm alanlarında piknik yapmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetlerde bulunmak serbesttir.

- Aşağıda belirtilen listenin dışındaki ormanlık alanlarda mangal yapmak, tüp kullanmak, nargile ve her türlü ateş yakmak yasaklanmıştır. 

- Orman Yasasının 31. ve 32. Maddesi kapsamında olan köy ve mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köy ve mahallelerde anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliği gibi nedenlerle ağaç, dal ve türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır. 

- Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileme riski bulunan faaliyetleri öncesinde önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaktır.

- Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (BEDAŞ, AYEDAŞ ve TEİAŞ) enerji hatlarının, özellikle ormanlık alanlardan geçen bölümlerinde gerekli bakımları yapacak, yangın riskine karşı her türlü tebdiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaktır. 

- Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.

- Sokak hayvanlarını beslemek amacıyla yasaklı alanlara girmek isteyen vatandaşlarımız, kimliklerini hangi mevkide ne zaman besleme yapacaklarını ilgili ilçe güvenlik birimleri ile Orman İşletme Şefliklerine bildirmek ve izin almak kaydıyla ormanda yaşayan sokak hayvanlarını besleyebilirler. Bu kişiler yasaklı alanda piknik yapma ve ateş yakma yasaklarından muaf değildirler.

- İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır.

Gerekli hallerde ilçe Kaymakamlarımızın emriyle tüm kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

- Bu kararlar, aşağıdaki listede yer alan bölgeler dışında yer alan tüm ormanlık alanlarda uygulanır.

- Yukarda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading