banner2

Yeni MİT Başkanı belli oldu! Hakan Fidan'ın kabinedeki görevi netleşti

Milli İstihbarat Teşkilatı'nda 13 yıl boyunca görev yapan Hakan Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabineye alındı. MİT'te Fidan'dan boşalan koltuğa kimin oturacağı da belli oldu.

Gündem 03.06.2023, 15:14 06.06.2023, 11:20
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabinede görev vereceği isimleri belirledi. Merakla beklenen yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin bu akşam saat 22:00 itibariyle resmen ilan edilmesi bekleniyor. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki yemin töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Külliyesi'nde resepsiyon verecek. Erdoğan daha sonra ülkeyi yönetecek yeni kabineyi 85 milyona duyuracak.

Kabinede kimlerin görev aldığı sorusunun cevabına ilişkin spekülasyonlar sürerken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan'ın yeni görevleri belli oldu. 

Mevlüt Çavuşoğlu, Hakan Fidan, Çağatay Kılıç ve İbrahim Kalın

YENİ MİT BAŞKANI KALIN OLDU

Alınan bilgiye göre İbrahim Kalın'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeni MİT Başkanı olarak seçildiği kesinleşti. Görev yaptığı süre içerisinde Türk diplomasisinde en kritik görüşmeleri bizzat yürüten Kalın bundan böyle Türkiye'nin en kritik güvenlik kurumunu yönetecek. 

Emre Taner'in görev süresinin dolmasının ardından 25 Mayıs 2010 tarihinde Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı'na Erdoğan tarafından atanan ve 'en genç MİT müsteşarı' olarak tarihe geçen Dr. Hakan Fidan ise Teşkilât'ta 13 yıllık görev süresinin ardından kabinede Dışişleri Bakanı olarak görev yapacak. 

MİT'i yurtdışı operasyonlarla dünyanın en etkili istihbarat kurumlarından biri haline getiren Hakan Fidan'ı Cumhurbaşkanı Erdoğan 'sır küpüm' diye tanımlamıştı. Fidan, görevi mevcut Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan devralacak. 

Fidan'ın halefi İbrahim Kalın'dan boşalacak Cumhurbaşkanı Sözcülüğü makamına ise Çağatay Kılıç'ın seçildiği iddia edilmişti. Ancak Kılıç'ın yeni görevi Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı oldu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!