banner2

Yeni kabinede Hakan Fidan ile dünyaya dikkat çeken mesaj verildi!

Yeni kabinenin en çok konuşulan isimleri milli güvenlikten sorumlu bakanlar oldu. MİT Başkanı Fidan Dışişleri Bakanlığı’na, Genelkurmay Başkanı Güler Millî Savunma Bakanlığı’na atanan isim oldu.

Gündem 05.06.2023, 10:49 05.06.2023, 11:44
Abone ol
Yeni kabinede Hakan Fidan ile dünyaya dikkat çeken mesaj verildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine değişikliğinde milli güvenlikten sorumlu bakanlarda önemli bir değişikliğe gitti. Öncelikle terörle mücadelenin en kritik ismi MİT Başkanı Hakan Fidan’ı Dışişleri Bakanlığı’na atayarak dünyaya önemli bir mesaj verdi. Yine terörle mücadelenin en önemli kalesi Millî Savunma Bakanlığı’na 2018 yılından beri orduyu yöneten Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler oldu. 

"ERDOĞAN ONU SIR KÜPÜM OLARAK NİTELENDİRDİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “sır küpüm” olarak nitelediği Fidan, son yıllarda terör örgütlerinin lider kadrosuna yönelik istihbarat destekli nokta operasyonlarla büyük başarı sağlamıştı. Fidan, terörle mücadeleye bir asker olarak da hizmet vermiş, 1986-2001 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 15 yıl astsubay olarak görev yapmıştı. Dış politikaya da yabancı olmayan Fidan, AK Parti iktidarının ilk döneminde TİKA Başkanlığı yapmış, birçok ülkede proje ve faaliyetler yürüten bu kurumla dış politikaya ısınmıştı.

TARİHİN EN GENÇ MİT MÜSTEŞARI OLDU 

Özellikle Balkanlar, Afrika ve Orta Asya ülkelerinde takdir toplayan faaliyetleri olan TİKA, Fidan’ın başkanlığı döneminde Türkiye’ye, OECD nezdinde “donör” (yardım veren) ülke sıfatını kazandırmıştı. Nisan 2009’da MİT Müsteşar Yardımcılığı’na atanan Fidan, bir yıl sonra 42 yaşında MİT Müsteşarı olmuş ve teşkilat tarihine “en genç müsteşar” olarak geçmişti. Fidan’ın MİT’in başına gelmesine İsrail tepki göstermiş, dönemin İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak “İran destekçisi bir adam Türkiye Mossad’ının başına atandı” açıklamasını yapmıştı.

AKADEMİK HAYATINDA DA DIŞ POLİTİKAYLA İLGİLENDİ 

Fidan’ın döneminde, Türkiye’nin en yüksek kapasiteli istihbarat ve dinleme üssü olarak bilinen Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı (GESKOM) MİT Müsteşarlığı’na bağlanmıştı. Fidan’ın istihbarat ve dış politikaya ilgisi, akademik hayatında da izlerini göstermişti. Bilkent Üniversitesi’nde 2000 yılında uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans, 2006 yılında da doktora yapan Fidan, master tezini “İstihbarat ve Dış Politika: İngiliz, Amerikan ve Türk İstihbarat Sistemleri’nin Mukayesesi”, doktora tezini de “Bilgi Çağında Diplomasi: Uluslararası Antlaşmaların Doğrulanmasında Enformasyon Teknolojilerinin Kullanımı” başlığıyla vermişti.

"TÜRK İSTİHBARAT SİSTEMİ İÇİN REFORM KAÇINILMAZDIR"

Yüksek lisans tezinde farklı istihbarat teşkilatlarını inceleyerek MİT’in eksiklerine işaret eden Hakan Fidan, sağlam bir dış politika oluşturabilmek için güçlü dış istihbarata sahip olmak gerektiğini savunmuştu. “Türk istihbarat sistemi için reform kaçınılmazdır” tespitini yapan Fidan, “Türkiye’nin, yakın çevresiyle ilgilenmek, yurt dışındaki Türklerin haklarını korumak, ulusal çıkarlara karşı yükselen tehditleri erken saptamak, dünyanın her yerindeki Türk yatırımlarını ve iş adamlarını korumak ve Türk dış politikasının planlanması için güçlü ve kesin istihbarat sağlamak için güçlü bir dış istihbarat ajansına ihtiyacı vardır” görüşünü savundu. 

KARİYERİ DİKKAT ÇEKEN BİR KİŞİ 

Hakan Fidan, astsubaylıktan akademisyenliğe, bürokratik görevlerden MİT Başkanlığı'na ve oradan Dışişleri Bakanlığı’na uzanan kariyeri ile dikkat çeken bir kişi.

MİT BAŞKANLIĞINA İBRAHİM KALIN GETİRİLDİ 

Fidan’ın yerine MİT Başkanlığı’na, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakınında ve en güvendiği isimlerden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın atandı. MİT Başkanı olduktan sonra sosyal medyada Kalın,  profilindeki resmini değiştirdi. Yeni profil resmi olarak, siyah rengin hâkim olduğu yarı karanlık bir fotoğrafı tercih etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!