banner2

Yarıyıl tatilinden döneceklere kritik uyarı: Kış lastiğinizi taktırmadan yola çıkmayın

Türkiye genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle yarıyıl tatili dönüşünde sürücülerin araçlarına kış lastiği taktırmadan yola çıkmamaları büyük önem arz ediyor. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, bu konuda sürücülere uyarıda bulunarak, ''Mal ve can güvenliğimiz için kışın, kış lastikleri kullanmak gerekiyor." dedi.

Gündem 04.02.2023, 12:24 04.02.2023, 13:55
Abone ol
Yarıyıl tatilinden döneceklere kritik uyarı: Kış lastiğinizi taktırmadan yola çıkmayın

Türkiye uzun bir aradan sonra kar yağışı etkisi altına girdi. Ülke genelinde soğuk hava etkili olurken kar yağışı da bazı bölgelerde artmış durumda. Ülke genelinde etkisini artıran kar nedeniyle yarıyıl tatilinden döncek olanların kar lastiği taktırmadan yola çıkmamalrı elzem.

SÜRÜCÜLERE UYARI

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, yurdu etkisi altına alan kar yağışının ilerleyen zamanlarda daha da yoğunlaşacağına işaret etti, sürücülerin bu konuda dikkatli olmalarını istedi.

KIŞ LASTİKLERİNİ KULLANMAK GEREKİYOR

Araçlarda kış lastiği kullanımının önemli olduğunu dile getiren Erkoç, "Kış aylarında meydana gelen trafik kazalarının büyük bir kısmı mevsimine uygun olmayan lastiklerden kaynaklanıyor. Mal ve can güvenliğimiz için kışın, kış lastikleri kullanmak gerekiyor." dedi.

KIŞ LASTİĞİ KİLOMETRE PERFORMANSINI ARTIRIYOR

Sürücülere, etkisini artırması beklenen kar yağışına karşı, araçlarına kış lastiklerini taktırmalarını öneren Erkoç, bu lastiklerin kilometre performansını artırdığını, emniyetli sürüş sağladığını ve sürücüleri kazalardan koruduğunu kaydetti.

BUZLU ZEMİNLERDE KIŞ LASTİĞİ GÜVENLİ SÜRÜŞ SAĞLAR

Yaz lastiği olarak bilinen geleneksel lastiklerin soğuk havalarda, karlı ve buzlu zeminlerde tutunma kaybına yol açtığının altını çizen Erkoç, şu ifadeleri kullandı:

Bu mevsimlerde kullanılan geleneksel lastikler, ani hızlanma ve frenlemelerde kayma, savrulma ve hakimiyet kaybına yol açar. Kış lastikleri özellikle 7 derecenin altındaki düşük sıcaklıklarda ıslak, karlı, çamurlu ve buzlu zeminlerde daha iyi tutunma ve güvenli sürüş sağlar. Bu nedenle gerek uzun yolda gerekse şehir içi kullanımlarda kış lastiği takmak büyük önem taşıyor. Hala araçlarına kış lastiği taktırmamış vatandaşlarımızı yoğun kar yağışı öncesinde vakit kaybetmeden lastiklerini değiştirmeleri yönünde uyarıyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!