Yargıtay'dan emsal özel güvenlik kararı! Bu kararı göstererek yanlarından geçebilirsiniz

Yargıtay özel güvenlik görevlileri tarafından yapılan aramanın hukuka aykırı olduğuna, yapılan arama işlemi sonucunda elde edilen maddi delillerin hükme esas alınmayacağına karar verdi.

Gündem 15.05.2022, 11:02
Yargıtay'dan emsal özel güvenlik kararı! Bu kararı göstererek yanlarından geçebilirsiniz

Şehirlerarası otobüs terminali girişinde görevli özel güvenlik görevlilerinin üstünü aradığı, yabancı uyruklu bir kişiden bir miktar uyuşturucu ele geçirildiği bildirildi. 

Olay yerine gelen polisler tarafından gözaltına alınan şüpheli çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

SANIK KARARA İTİRAZ ETTİ 

Açılan soruşturma kapsamında yabancı uyruklu genç hakkında Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 'Uyuşturucu ticareti yapma' suçundan mahkumiyete çarptırılan sanık karara itiraz etti. 

ÖZEL GÜVENLİĞİN ARAMASI DELİL SAYILAMAZ

Temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 10. Ceza Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Özel güvenlik personeli tarafından yapılan aramaların hukuken geçersiz olduğuna dikkat çekilen kararda; adli arama yapma görev ve yetkisi bulunmayan özel güvenlik görevlisince yapılan aramanın hukuka aykırı olduğundan bu arama işleminden elde edilen maddi delillerin hükme esas alınamayacağı belirtildi. 

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ ÜST ARAYAMAZ

Oy birliği ile alınan kararda şu ifadeler kullanıldı: 

Ceza muhakemesinin amacı; sosyal düzenin korunması ile kişilerin hak ve özgürlüklerine saygı arasında bir denge kurulması suretiyle, hukuken geçerli delillerle hiç bir duraksamaya yer vermeden maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır. Adli arama yapma görev ve yetkisi bulunmayan özel güvenlik görevlisince yapılan arama hukuka aykırı olduğundan ve bu arama işleminden elde edilen maddi deliller hükme esas alınamayacağından; hakkında mahkûmiyetine yeterli başkaca delil bulunmayan sanığın beraati yerine, yazılı gerekçeyle mahkûmiyetine karar verilmesi yasaya aykırıdır. Sanık müdafiinin temyiz itirazları bu nedenle yerinde görülmüş olduğundan, hükmün bozulmasına, bozma nedenine göre sanığın tahliyesine, başka suçtan tutuklu ve hükümlü olmadığı takdirde serbest bırakılması için ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!