banner2

Yardım için gelmişlerdi! İsrailli ekip ZAKA, Antakya'dan tarihi Ester kitabını çaldı

Tüm Türkiye'yi yasa boğan 'Asrın felaketi' olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler toplamda 11 ili derinden etkiledi. Birçok arama kurtarma ekibinin seferber olduğu deprem bölgelerinde dünyanın dört tarafından destek gelmişti. Destek olmaya gelen İsrailli ZAKA ekibi, yıkıma uğraya Antakya Sinagogu'nda yer alan tarihi Ester kitabını çaldı. Tepkiler sonrası Türkiye Hahambaşılığı Vakfı tarafından bir açıklama geldi.

Gündem 19.02.2023, 14:52 19.02.2023, 22:50
Abone ol
Yardım için gelmişlerdi! İsrailli ekip ZAKA, Antakya'dan tarihi Ester kitabını çaldı

Tüm Türkiye'yi yasa boğan 'Asrın felaketi' olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler toplamda 11 ili derinden etkiledi. Dünyanın dört bir tarafından gelen arama kurtarma ekiplerinden biri olan İsrailli ZAKA ekibi Antakya Sinagogu'nda bulunan tarihi Ester kitabını çaldılar.

İSRAİL'E GÖTÜRDÜLER

İsrail ekibi yardım için geldiği bölgelerde çalışmaların sonrasında ülkesine dönerken dikkat çeken bir olay geldi. İsrailli ekiplerden biri olan ZAKA'nın Antakya Sinagogu'nda saklanan iki asırlık Ester Kitabı parşömenlerini ülkesine götürdüğü bligisi paylaşıldı. Söz konusu haber ve tarihi eserin görüntüleri, ülke medyasında gündem oldu.

TÜRK YAHUDİ TOPLUMU AÇIKLAMA YAPTI

Türk Yahudi Toplumu (Türkiye Hahambaşılığı Vakfı) tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, tarihi eserin ortalık düzeldikten sonra yuvasına döneceğini belirterek,"İlgili Ester parşömeni İsrail'den teslim alınıp Hahambaşılığımızda muhafaza altındadır. Antakya sinagogumuzun tadili sonrası yuvasına dönecektir. Saygılarımızla."kaydetti. 

"GEREĞİ YAPILIR"

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun ise sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada gereği ne ise yapılacağını belirterek, "Ülkemizdeki kültür varlıkları, dini niteliği olup olmadığına bakılmaksızın devlet malı niteliğindedir. Kültür varlığı niteliğini haiz objelerin ülkemizden çıkarılması yasaktır. Kültür varlıklarımızı yurtdışına çıkaranlar kim olursa olsun gereği yapılır." dedi.

İADE EDİLDİ

Antakya'da sinagog enkazından çıkarılıp İsrail'e götürülen tarihi parşömen Türkiye'ye iade edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!