banner2

Yangın bölgesinde yağış bekleniyor

Orman yangınlarının devam ettiği Antalya ve çevresinde bu hafta sonu yerel yağışlar bekleniyor. Hava sıcaklığının 32 dereceye kadar düşeceği belirtildi.

Gündem 04.08.2021, 19:41
Abone ol
Yangın bölgesinde yağış bekleniyor

Türkiye'de 8 gündür devam eden orman yangınlarında hava koşullarının da etkisi oldukça fazla.

Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, yangın bölgesindeki hava durumu da kontrolün zorlaşmasına neden olan etkenler arasında.

MGM Hava Tahmini Uzmanı Abdullah Macit, hava durumu tahminlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Macit, özellikle güney bölgelerinde etkili olan sıcak havanın yangınların üzerindeki etkisiyle ilgili, "Bugünlerde maalesef özellikle rüzgarın kuzeyden esmesinden dolayı fön etkisi yapıyor, nemi özellikle çok fazla düşürüyor. Şöyle bir örnek vereyim; özellikle rüzgar kuzeyde olduğu zaman 10'dan daha aşağı 5'e kadar düşüyor. Rüzgar güneyde olsaydı nem 70-80'lere kadar çıkıyor. Arada bu kadar büyük bir fark var. Yüksek sıcaklık ve kuzeyden gelen rüzgar ile beraber düşük nem orman yangınları için maalesef çok fazla etkili yapıyor" diye konuştu.

ANTALYA’DA SAĞANAK BEKLENTİSİ

Hava Tahmini Uzmanı Macit, perşembe ve cuma günü de güneyde sıcaklıkların yüksek olacağını beklendiğini söyleyerek, "Özellikle önümüzdeki günlerde perşembe ve cuma günü yüksek sıcaklıklar bekliyoruz. Ancak cumartesi günü hissedilir derecede azalış ile birlikte yerelde özellikle Antalya ve çevrelerinde sağanak yağış da bekliyoruz. Hafta sonu da hava sıcaklıkları mevsim normallerinde seyredecek" dedi.

Cumartesi günü Antalya'da sıcaklığın 32 dereceye kadar düşeceğinden bahseden Macit, "Daha sonra tekrar artıyor; ama en azından yarın ile cumartesi günü arasında 8-10 derecelik farkımız olacak. Sıcaklıkların düşeceğini buna bağlı olarak da rüzgarın dönmesi ile nemin artacağını söyleyebiliriz, beklentimiz bu. Her zaman söylediğimiz gibi düşük nem ve yüksek sıcaklık; en büyük faktörümüz bunlar olduğu sürece maalesef orman yangınları oluyor" bilgisini aktardı.

HAFTA SONU YAĞIŞ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmini Uzmanı Abdullah Macit, perşembe ve cuma günleri güney kesimlerde yağış beklemediklerini, hava sıcaklıklarının yine mevsim normallerinin 4 ile 9 derece üstünde seyredeceğini söyleyerek, "Ama cumartesi günü Antalya çevrelerinde yerel yağışlarımız var. Hava sıcaklıklarının azalarak mevsim normalleri civarında seyretmesini bekliyoruz. Özelikle cumartesi günü yurdun iç kuzey ve doğu kesimlerinde aralıklı yağışlarımız var" dedi.

Yağışların İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya ve Batı Karadeniz'de etkili olmasını beklediklerini söyleyen Macit, "Yağışların yerel olarak kuvvetli olmasını bekliyoruz. Bununla ilgili uyarılarımızı cuma günü yayımlayacağız. Hafta sonunda da yurdun büyük bölümünde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görüleceğini ve hava sıcaklıklarının da mevsim normallerine ineceğini söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

Hava Tahmini Uzmanı Macit, Marmaris'te 3 Ağustos tarihi itibarıyla 45,5 ile tüm zamanların en yüksek sıcaklık rekorunun kırıldığını da sözlerine ekledi. Macit, Antalya'da da 3 merkezde yine sıcaklık rekoru kırıldığını söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!