banner2

Yandaş firmaya peşkeş çekilmişti! Kılıçdaroğlu temel atma törenine katıldı

Buca Metrosu ihalesi geçen yıl yapılmıştı.İhale, 3 milyar 392 milyon 950 bin TL ile en düşük teklifi veren Yapı Merkezi-Nurol ortaklığı yerine 3 milyar 921 milyon 481 bin lira ile arada 529 milyon lira daha fazla teklif sunan Gülermak A.Ş'ye verilen ihalenin inşaatının bugün temel atma töreni yapıldı. Törene Kemal Kılıçdaroğlu katıldı.

Gündem 14.02.2022, 18:40 14.02.2022, 18:41
Abone ol
Yandaş firmaya peşkeş çekilmişti! Kılıçdaroğlu temel atma törenine katıldı

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi Buca Metro ihalesinde, 3 milyar 392 milyon 950 bin TL ile en düşük teklifi veren Yapı Merkezi-Nurol ortaklığı yerine 3 milyar 921 milyon 481 bin lira ile arada 529 milyon lira daha fazla teklif sunan Gülermak A.Ş'ye verildi.

529 MİLYON LİRA YANDAŞ FİRMAYA PEŞKEŞ ÇEKİLDİ

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin AK Partili Grup Başkan Vekili Özgür Hızal ihalenin 529 milyon lira daha fazla teklif veren Gülermak firmasına verilmesine tepki gösterdi. Hızal twetter adresinden yaptığı açıklamada; "Buca metrosu ihalesi İzmir için büyük bir kayıpla sonuçlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi metro işini 525 milyon lira zararla ihaledeki ikinci firmaya teslim etti. İzmir büyük bir zarardadır. Kamuda şeffaflık ilkesi gereğince bu tercihin nedeni İzmirliye açılanmalıdır" dedi.

TUNÇ SOYER TOPU DENETMENE ATTI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Buca Metrosu’nun ihalesinin sonuçlanmasının ardından gelen eleştiriler hakkında konuşarak, ihale değerlendirmesini Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası tarafından atanan denetmenin yaptığını söyledi. Başkan Soyer konuyla ilgili Ege’de SonSöz’e, “İhale başka birine de verebilirdi, biz sadece en düşük iki tanenin sorgusunu istedik. Diğerlerini de tabi ki biliyorlar... Başka birine de verebilirlerdi ama bunu seçtiler” açıklamasında bulundu.

'NEREDE ŞEFAFLIK'

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 3 milyar TL’lik Buca Metrosu ihalesini en düşük ücret veren ikinci firma olan Gülermak A.Ş’nin ihaleyi aldığı 6 Aralık 2021 tarihinde açıklandı. İki aşamalı ihale sürecine toplamda 13 firma katılmış ve uygun kriterleri taşıyan 8 firmadan teklif istenmişti. İhale sonucunun açıklanmasının ardından, İzmir’de muhalefet konumunda olan AK Partili siyasiler ise Büyükşehir’e “Buca Metrosu’ ihalesini, ‘525 Milyon TL’ zararla ikinci firmanın kucağına bırakıverdi. Nerede şeffaflık?” ifadeleriyle tepki gösterdi.

İHALENİN DÜZGÜN OLDUĞUNU SAVUNDU

Gelen tepkilerin ardından ihale sonucunu İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak tek başlarına karar vermediklerini Ege’de SonSöz’e açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu uluslararası bir ihale ve uluslararası ihale normlarına tabii. Buna tek başımıza biz karar vermiyoruz. Bunun finansmanını sağlayan Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası, bağımsız bir denetmen atıyor. Onlar değerlendiriyorlar. İhale başka birine de verebilirdi… Biz sadece en düşük iki tanenin sorgusunu istedik. En düşük iki taneyi gönderdik onlara, diğerlerini de tabi ki biliyorlar... Başka birine de verebilirlerdi ama bu firmayı seçtiler. Bizim çıktığımız rakamın altına bir rakama yapılacak proje… Tabi ki mutluyuz, bu da bir avantaj” dedi.

TEMEL ATMA TÖRENİ YAPILDI

Yandaş firmaya peşkeş çekilen ihalenin ardından bugün Buca Metrosu inşaatının temel atma töreni yapıldı. Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!