Yandex Metrica

Vur emri verildi: PKK'nın silah sevkiyatına Türkiye'den kesin önlem

Vur emri verildi: PKK'nın silah sevkiyatına Türkiye'den kesin önlem

İran ve ABD'nin PKK'ya yönelik son dron ve füze sevkiyatı Türkiye'nin sabrını taşırdı. Hatırlanacağı üzere ABD, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'ye daha önce 2 hava savunma sistemi vermişti. PKK’nın lojistik üssüne dönüşen Süleymaniye Havalimanı için Türkiye kritik bir karar verdi. Artık  Mehmetçik bölgede gerçekleştirilecek yeni bir sevikatta direkt silahlı müdahale gerçekleştirebilecek.

Gündem

22.06.2024, 11:52

PKK'ya hava savunma sistemi, dron, füze ve birçok silah sevkiyatı gerçekleştiren Türkiye'nin sözde NATO müttefiki ABD, son iki ayda yok olmak üzere olan PKK'ya adeta can suyu oldu. ABD, bu sevkiyatları KYB ile işbirliği içinde gerçekleştirdi. Gelinen noktada terör örgütüne adeta lojistik üsse dönüşen Süleymaniye Havalimanı için kritik bir karar verildi.

Yenişafak'ta yer alan bilgiye göre, Türkiye, PKK’lı teröristlere herhangi bir sevkiyatı tespit ederse, silah kullanmak dahil mühale edececeği belirtildi. İran kamikaze dronları, Almanya ise teknik bazı parçaları bu havalimanına göndermiş, örgüte eğitimin havalimanında verildiği tespit edilmişti.

Resmi Gazete'de yayımlandı! 15 Temmuz'da Başkentray ve Marmaray kararı Resmi Gazete'de yayımlandı! 15 Temmuz'da Başkentray ve Marmaray kararı Haberi Görüntüle

TÜRKİYE KAYITSIZ KALMAYACAK

Sivil bir uçakla mühimmatların Süleymaniye Havalimanı'na indirildiğinin tespit edilmesiyle birlikte terör örgütünün tüm sevkiyatları, güvenlik güçlerince belgelendi. Terör örgütüne gönderilen bu sevkiyatların devam etmesine Türkiye'nin kayıtsız kalmayacağı ve PKK/YPG'ye gönderilecek her sevkiyatın vurulmasına yönelik talimat verildiği öğrenildi.

Irak'ın kuzeyinde PKK provokasyonu: Teröristler, Dergele köyünü ateşe verdi Irak'ın kuzeyinde PKK provokasyonu: Teröristler, Dergele köyünü ateşe verdi Haberi Görüntüle

HAVA SAHASI YASAĞI 6 AY UZADI

Türkiye, Süleymaniye Havalimanı'na uğrayan hiçbir uçağı kendi hava sahasına sokmuyor. 3 Nisan 2023 tarihinde alınan bu kararın gerekçesi, Süleymaniye’de PKK terör örgütünün faaliyetlerinin yoğunlaşması, terör örgütünün havalimanına nüfuz etmesi ve böylece uçuş güvenliğinin tehdit edilmesi olarak açıklandı. Yasak, yaşanan gelişmeler üzerine 6 ay daha uzatıldı. Türk Hava Yolları (THY) da terör örgütü PKK'nın Süleymaniye'de varlığını sürdürdüğü ve havalimanına sızarak uçuş güvenliğini tehlikeye atabileceği gerekçesiyle, Nisan 2023'te Süleymaniye uçuşlarını askıya almıştı.

Ulusal sembol olsun! İyi Parti'den Bozkurt kanunu teklifi TBMM'ye sunuldu! Ulusal sembol olsun! İyi Parti'den Bozkurt kanunu teklifi TBMM'ye sunuldu! Haberi Görüntüle

ELEBAŞI HAVALİMANI ÇEVRESİNDE

ABD, terör örgütü YPG'nin PKK'dan ayrı olduğunu öne sürerek örgüte desteğini esirgemiyor. YPG'nin üst düzey yöneticisi “Şahin Cilo” kod adlı Mazlum Kobani, Süleymaniye'de seyir halindeyken vurulmuş, elebaşının yanındaki 3 ABD askerinden 2'si yaralanmıştı.

Aranan listesine 3 çizik daha çekildi. Şırn ak Beytüşşebap kırsalında düzenlenen Bozdoğan-44 Operasyonu'nda 1'i turuncu, 2'si gri listede aranan PKK’lı 4 terörist etkisiz hale getirildi.

Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele (TEM) Daire başkanlıklarının koordinesinde gerçekleştirilen operasyona Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları, ATAK taarruz helikopterleri ve J-SİHA’lar da havadan destek verdi.

Operasyonda ölü ele geçirilen teröristlerin 1 milyon liraya kadar ödülle turuncu listede aranan “Brüsk” kod adlı Basri Cin, 500 bin liraya kadar ödülle gri listede aranan “Rüstem” kod adlı Sefer Temel ve “Kamuran Gever” kod adlı Yılmaz Sala ile “Dilsöz Rojhilat” kod adlı PKK’lı olduğu belirlendi. Etkisiz hale getirilen terörist grubun, 1 güvenlik görevlisi ile 2 sivilin şehit edildiği 6 saldırıya katıldıkları öğrenildi. Önceki Ağrı ve Batman kırsalındaki operasyonlarda da 1’i kırmızı 3’ü turuncu listede aranan 4 terörist öldürülmüştü.

Habere Tepki Ver

12

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading