banner2

Varank'tan "TOGG üretilmiyor" diyen Kılıçdaroğlu'na soru: İBB, hangi aracı sipariş etti?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bütçe görüşmelerinde CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'nin otomobili Togg ile ilgili yaptığı açıklamalara yanıt vererek "Biraz tutarlı siyaset yapın. İBB hangi aracın siparişini verdi? Bu araçlar üretilmiyorsa siparişi neden veriyor? Madem üretilmiyor Kılıçdaroğlu hangi fabrikaya gidecek?” dedi.

Gündem 23.11.2022, 21:52 24.11.2022, 02:12
Abone ol
Varank'tan "TOGG üretilmiyor" diyen Kılıçdaroğlu'na soru: İBB, hangi aracı sipariş etti?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlığın bütçe görüşmeleri sonrası milletvekillerinin sorularını yanıtladı. 

HDP'Lİ PAYLAN'A YANIT: TERÖR ÖRGÜTLERİYLE YÜRÜMEYİ BIRAKIN

HDP milletvekili Garo Paylan'ın savunma sanayine daha az yatırım yapılması yönündeki ifadelerine ilişkin Varank, "Sektörlere kendi hevesimize göre yatırım yapma kararı almıyoruz. Ülkemizin neye ihtiyacı varsa ona yatırım yapıyoruz.Şu anda sağlık teknolojileri, yapay zeka ve savunma sanayine yatırım yapıyoruz. İhtiyaç azalırsa bu alanlara yatırım azalır.Birileri sınırımızdaki teröristleri desteklemediği zaman ihtiyacımız azalır. İstiklal Caddesinde bomba patlatan terör örgütünü iklim örgütü gibi göstermediğiniz zaman, partili arkadaşlarınız dağdaki teröristlerle fotoğraf çektirmediği zaman ihtiyacımız azalır. Biz 40 yıldır terörle mücadele ediyoruz. Kilis'e, Gaziantep'e bombalar düşerken 'savunma sanayine daha az yatırım yapın' demek absürtlükten başka bir şey değildir. Siz terör örgütleriyle yan yana yürümeyi bırakın, o zaman biz nasıl savunma sanayi harcamalarımızı azaltıyoruz" dedi.

"ÇİRKİN YALANA SARILDILAR"

Varank, CHP'nin 29 Ekim'de TOGG'un tanıtım törenine katılmasına yönelik eleştirilerine şöyle cevap verdi: "Biz Cumhuriyeti sizin gibi sloganlarla değil TOGG gibi milletin asırlık hayallerini gerçeğe dönüştürerek 'yaşasın Cumhuriyet' diyerek kutluyoruz. Biz işimize dört elle sarılıyoruz. Ben Türk mühendislerinin emeğinin pazarlamacısı olmaktan gurur duyuyorum. TOGG'un İtalya'dan getirildiği gibi bir çirkin yalana sarıldılar. Madem ortada üretilen araç yok, siz hangi arabanın direksiyonuna geçtiniz? Biraz tutarlı siyaset yapın. İstanbul Büyükşehir Belediyesi hangi aracın siparişini verdi? Bu araçlar üretilmiyorsa siparişi neden veriyor? Madem üretilmiyor Kılıçdaroğlu hangi fabrikaya gidecek? Gece gündüz çalışan mühendislerden, emekçilerden özür dilemeniz gereken ifadeler"

"HER GÜN KATAR'I ELEŞTİRİP, ORALARDA PARA ARAYACAKSINIZ"

Varank şu ifadeleri kullandı: "Kılıçdaroğlu "AK Parti hangi fabrikayı kurdu" diyor. Türkiye'de şu anda çimento fabrikası kurulmasını istemek sanayinin 's'sinden haberdar olmamak demektir. Çimento fabrikasını devlet kurmaz. Diyorlar ki "Kılıçdaroğlu İngiltere'ye fonları araştırmaya gitti. Daha sonra Almanya'ya gidecek, oradaki yatırım imkanlarına bakacak" Temiz para aramaya gidiyoruz diyor. Wolkswagen deutche Bank ortağı kim? Katar. Her gün Katar'ı eleştireceksiniz oralarda para arayacaksınız. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu"

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!