banner2

Vali Yerlikaya 'Genel Emir' yayınladı! İşte İstiklal Caddesi'nde alınacak yeni önlemler

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstiklal Caddesi'nde düzenlenen bombalı saldırı sonrası 'Genel Emir' yayınladı. Vali Yerlikaya, güvenlik, huzur ve asayişin korunması, mevcut yaya trafiği akışının hızlandırılması konularında atılacak adımları tek tek sıraladı.

Gündem 25.11.2022, 09:14 25.11.2022, 09:29
Abone ol

13 Kasım Pazar günü İstiklal Caddesi kana bulandı. Suriye uyruklu kadın teröristin patlattığı bomba sonrasında 6 vatandaşımız hayatını kaybederken 81 vatandaşımız da yaralandı. Suriye uyruklu kadın terörist olayın ardından Küçükçekmece'de saklandığı evde kıskıvrak yakalandı ve sorgusunun ardından tutuklanarak cezaevine konuldu. İstikal Cadddesi'nde bir daha benzer bir olayın yaşanmaması için valilik yeni tedbirler aldı.

24 Kasım 2022 tarih ve 2022/1 Sayılı Genel Emir'de "Tarihi, ekonomik, sosyal, kültürel ve turistik faaliyetlerin en yoğun şekilde icra edildiği Beyoğlu İlçemizin İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022 Pazar günü gerçekleştirilen bombalı terör saldırısı sonucunda maalesef 81 kişi yaralanmış, 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaklaşık 1.400 metre uzunluğunda ve ülkemizin en yoğun yaya trafiğine sahip durumda bulunan İstiklal Caddesi'nde faaliyet gösteren mağaza işletmecileri, esnaflar, mesleki teşekküller, yerel yönetimler ve güvenlik birimleriyle yapılan tüm istişarelerde ortak talep; tramvay ulaşımı ve yaya trafiğinde akışın sağlanması ve sürekliliğin korunması olmuştur.

Öte yandan, kamu düzeni ve esenliği ile genel asayişin sağlanmasında da aynı hususun kritik önem teşkil ettiği değerlendirilmektedir" denildi.

Bu kapsamda İstiklal Caddesi'nde alınan yeni önlemler şu şekilde belirtildi:

1- Herhangi bir amaçla cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela vb. konulmasına,

2-  Stant kurulmasına,

3-  Sergi açılmasına,

4-  Seyyar satış yapılması ve satış tezgâhı konulmasına,

5-  Sosyal, kültürel veya ticari etkinlikler düzenlenmesine,

6- Toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterileri yapılmasına,

7- Hanutçuluk faaliyetlerine,

8- Ve benzerlerine,

Kesinlikle izin verilmeyecektir"

Genel Emir'de "Yetkili ve sorumlu kurum/kuruluşlar tarafından gerekli tedbirlerin alınması, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun ilgili hükümleri uyarınca emrin hassasiyetle uygulanması, emre aykırı davrananlar hakkında gerekli iş ve işlemlerin yerine getirilmesi hususları bildirilmiştir" ifadeleri yer aldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!