banner2

Vaka sayısı artarsa okullar kapanır mı? Milli Eğitim Bakanı Özer açıkladı

Katıldığı bir televizyon programında açıklamalar yapan ve kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tüm kademe ve sınıflarda başlayan yüz yüze eğitime ilişkin 6 Ağustos'tan itibaren yapılan hazırlıkların tümüyle gerçekleştiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı ile koordineli çalıştıklarını belirten Bakan Özer, olası bir vakayla karşılaşılması durumunda uyulması gerekenler konusunda prosedürleri belirlediklerini ve süreci başlattıklarını ifade etti.

Gündem 30.09.2021, 23:25
Abone ol
Vaka sayısı artarsa okullar kapanır mı? Milli Eğitim Bakanı Özer açıkladı

Tüm sınıfları, okullarda çalışanları ve PCR testi yaptırması gerekenleri elektronik sistem üzerinden takip ettiklerini kaydeden Özer, süreci yalnızca devlet okullarında değil, tüm okulları kapsayacak şekilde yönettiklerine dikkat çekti. Özer vaka olan sınıfları 14 gün ara verdirip, tekrar açtıklarını söyledi.

VAKA SAYISI ARTARSA OKULLAR KAPATILIR MI?

Vaka artışı olması durumunda okulların kapatılıp, kapatılmayacağı sorusu üzerine cevap veren Özer, geliştirdikleri sistemle okulları kapatmayı değil, açmak istediklerini ifade etti.

ABD'de delta varyantının beklenenden daha az görüldüğünü ve oradaki okullar yüzde ikisinin kapalı olduğunu hatırlatan Bakan Özer, şuan ülkedeki en güvenilir yerin okullar olduğunu ifade etti.

TELAFİ PROGRAMI VE GENÇ İŞSİZLİĞİNİ AZALTMA

İlk hedeflerinin eğitimi yüz yüze olacak şekilde sürdürmek olduğunu ifade eden Bakan ÖZer, kasım ayından sonra çeşitli mekanizmalarla geçmiş öğrenme kayıplarını telafi etme amaçlı destek programlarını hayata geçireceklerini söyledi.

Genç işsizliği azaltmaya yönelik en güçlü aracın mesleki eğitim olduğunu vurgulayan Özer, ilerleyen zamanda bu konuya yönelik farklı adımlar atılacağını dile getirdi. Bu konudaki bir başka yenilik ise mesleki eğitim merkezlerinde ilk kez yabancı dilde eğitim yapılacak olması. Bakan Özer, bu şekilde 25 bin vatandaşa turizmle alakalı mesleki eğitimle beraber istihdam fırsatı da verileceğine dikkat çekti.

“NEREDE KALMIŞTIK?” PROJESİ VE ÖĞRETMEN ATAMALARI

Daha evvel Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan "Nerede kalmıştık" projesindeki amacın eğitimde fırsat eşitliğini artırmak olduğunu ifade eden Bakan Özer, bunun için kız çocukları ve kadınlara yönelik MEB tarafından sunulan açıköğretim, olgunlaşma enstitüsü gibi farklı seçeneklerin çok daha yaygın şekilde kullanılmasına vurgu yaptı.

Eğitim sisteminde 2002 yılından beri oldukça ciddi iyileşme sağlandığını hatırlatan Özer, çok ciddi yatırımlar yapıldı ifade etti ve orta okul çağındaki kız çocuklarının okullaşma oranının 2002'ye kıyasla yüzde kırk yedilerden yüzde seksen sekizlere geldiğini söyledi.

Öğretmen atamalarına ilişkin de açıklamalar yapan Özer, başvuru süresinin 8 Ekim'e kadar süreceğini ve 15 bin yeni öğretmeni de 2. döneme yetiştireceklerini, 31 Ocak'ta ise tüm sonuçları nihayete kavuşturacaklarını ifade etti.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!