banner2

Uzmanlar inceledi: Deprem esnasında ağaç ikiye ayrıldı!

Asrın felaketi olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetlerindeki depremler toplamda 11 ili adeta yıktı. İlk depremin merkez üssü Pazarcık ilçesinde fayın yüzey kırıkları hakkında araştırmalarda bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, deprem esnasında ikiye ayrılan ağaç ve çevresini inceledi.

Gündem 19.02.2023, 18:33
Abone ol
Uzmanlar inceledi: Deprem esnasında ağaç ikiye ayrıldı!

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından kırsal Tetirlik Mahallesi'ndeki dut ağacı ikiye bölündü. Mahalle sakini Hüseyin Balım, AA muhabirine, depremde mahallelerinde can kaybı olmadığını fakat evlerde ciddi hasarlar meydana geldiğini belirtti.

Deprem sonrası evleri incelerken dut ağacını gördüklerini ve şaşırdıklarını belirten Balım, gövdesi dikine ikiye ayrılan ağaçtaki yarığın genişliğinin 1 metreye ulaştığını söyledi. Prof. Dr. Hasan Sözbilir de mahallede ağacı inceledi.

1999 DEPREMİNDE BENZER OLAY YAŞANDI

Prof. Dr. Hasan Sözbilir'in açıklamaları şu şekilde;

"Yeryüzünün 2 metrelik atımı normalde 200 yılda yapması gerekiyor, deprem bunu 60 saniyede yaptı. Kırılan ana fayın üzerindeyiz. Ağaç tam fayın üstünde. Ağaç fayın hareketiyle bu hale geliyor. Hemen girişinde bir bina var, fayın üstüne denk gelen kısmı, kolonu ciddi anlamda zarar görmüş. Fayın dışında kalan kısmı sağlam. Bu ne demek; hareket sırasında fayın üstündeki her şey mutlaka bir şekilde deforme olur." dedi.

BARAJLARDA SORUN OLMADI

Bu depremde barajlarda bir sorun olmadığını belirten Sözbilir,

"Burada ağacı aşağıdan yırtarak açmış. Fayın gücüyle ağaç ne yapacağını şaşırmış, alttan açmış kendini. Yani yerin altından gelen aşırı stresin boşalımı ağaçta böyle bir etki yaratıyor. Binayı yıkıyor, yolu kesiyor, baraja zarar veriyor. Bu depremde barajlarımız sınıfta kalmadı mesela."


EN AZ 6 BÜYÜKLÜKTE GERÇEKLEŞİR

Fay'ın yeryüzüne gelmesiyle sorunların oluşacağını belirten Sözbilir,

"Fay, yeryüzüne geldiğinde sıkıntı başlar. Yeryüzünü kestiği zaman en az 6 büyüklük demektir. Yeryüzünde atım oluşturmaya başladığı andan itibaren üzerinde ev, yol varsa şiddetini büyütür." 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!