Yandex Metrica

Sitede Ara

Uzmanlar bas bas bağırıyor: O ilimizde çok şiddetli deprem olacak! Önlem alınmazsa yüzbinlerce kişi ölebilir!

Uzmanlar bas bas bağırıyor: O ilimizde çok şiddetli deprem olacak! Önlem alınmazsa yüzbinlerce kişi ölebilir!

Deprem ülkesi olarak bilinen Türkiye, bir felakete daha hazır değil. Deprem uzmanları, yakın tarihte çok büyük bir depremin geleceğini dile getirirken önlem alınması için adeta bas bas bağırıyor. İşte deprem riski en yüksek olan o şehrimiz...  

Gündem

12.06.2024, 15:05

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Mühendislik Fakültesi Geomatik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, milattan önce 222 yılına kadar yaşanan deprem hareketlerini uydu verileri ve uzay teknolojilerini kullanarak incelediklerini dile getirerek, yakın zamanda Türkiye'de büyük bir deprem olabileceğinin sinyallerini verdi.

6 Şubat depremlerinden sonra bazı fayların hareketlendiğini dile getiren Kutoğlu, "Türkiye'nin değişik yörelerinde geçmişte olan depremlere baktığımız zaman, aktif fayların bazısının sıcak bölgeler oluşturduğunu, yüksek miktarda enerji biriktirdiğini ve diğerlerine göre kırılmaya daha yakın olduklarını yaptığımız çalışmalardan görüyoruz. Uzay teknolojilerini kullanarak yer kabuğu hareketlerini izlediğimizde ülkemizdeki bütün fayların yıllık hareket hızlarını ortaya çıkarmak mümkün. Bu yıllık hareket hızlarından yola çıkarak geçmişte faylar üzerinde meydana gelen depremlerle bunları bir araya getirdiğimizde, şu anda konuşulan yerlerin dışında da gerçekten 'sıcak nokta, sıcak faylar' diye adlandırabileceğimiz gerinim değerleri yüksek miktarlara ulaşmış bölgeler söz konusu" diye konuştu.

Dolandırıcılara 'DÜĞÜM-1' darbesi: Binlerce vatandaşı kandıran çok sayıda kişi yakalandı Dolandırıcılara 'DÜĞÜM-1' darbesi: Binlerce vatandaşı kandıran çok sayıda kişi yakalandı Haberi Görüntüle

'6 ŞİDDETİNDE DEPREM YAŞANABİLİR'

Prof. Dr. Kutoğlu, "Ege'de özellikle geçmiş depremleri ve fayların hareket hızlarını incelediğimizde orada da yüksek derecede enerji biriktirmiş, sıcak nokta olarak adlandırabileceğimiz fay hatlarımız söz konusu. Haritayı incelediğimizdeki değerler modelden değil, gerçek yeryüzü hareketlerinden elde edilmiş enerji birikimleri. O yüzden son derece güvenilir bilgiler. Özellikle İzmir bölgesinde 3 fayımız olduğunu görüyoruz. Manisa bölgesinde, İzmir'in kuzeyinde Bergama bölgesinde 2 fayımız, Aydın'dan geçen 1 fayımız ve Denizli'deki 1 fayımızın gerçekten gerinim değerleri olarak ülkemizdeki gerilimi en yüksek faylar içinde olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla diğer fayları konuşurken İzmir ve yakın çevresindeki illerdeki bu tehditleri göz ardı etmemek lazım. Yaptığımız değerlendirmeler, bu fayların Türkiye'de gerinimi en yüksek faylar içinde olduğunu gösteriyor. İzmir çevresinde, Denizli'de, Aydın'da, Manisa’da ve Bergama hattındaki faylara baktığımız zaman bunların uzunlukları 6’dan büyük, 7’ye varan depremler üretebileceğini söylemek mümkün" dedi.

Araba diğer arabanın üzerine çıktı! D-100'de korkunç kaza: Ölü ve yaralılar var! Araba diğer arabanın üzerine çıktı! D-100'de korkunç kaza: Ölü ve... Haberi Görüntüle

'KIRILMAMIŞ FAYLAR VAR'

Prof. Dr. Kutoğlu, 6 Şubat depremlerinin yaşandığı bölgede hala kırılmamış fayların olduğunu belirtti. Malatya'ya enerji aktarımı yaşandığını ve Erzincan ile Erzurum faylarına enerji transferi olduğunu da dile getirdi.

Kutoğlu, "Fay hareket hızlarından elde ettiğimiz gerinim bilgilerine göre, hep gündemde Marmara ve Maraş bölgesi konuşulmasına rağmen bizim elde ettiğimiz son verilere göre, Ege Bölgesi'nde bu saydığımız faylardaki gerinim değerleri diğerlerine oranla daha yüksek gözüküyor. Bana sorarsanız en yakın tehlike, en yüksek risk bu bölgede gözüküyor." ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

Habere Tepki Ver

0

1

1

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading