banner2

Uzman isimden İstanbul için kıyamet senaryosu! 7'den aşağı deprem olmayacak

Düzce'deki deprem akıllara İstanbul'u getirdi. Peki Düzce'deki deprem İstanbul'u tetikler mi? Olası İstanbul depremi kaç şiddetinde olur? İşte merak edilen sorulara Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Samet Arslan'dan yanıt geldi. Samet Arslan'a göre; İstanbul'da 7'den aşağı, 7.3'ten yukarı olmayacak bir deprem bekleniyor.

Gündem 24.11.2022, 11:13 24.11.2022, 12:15
Abone ol
Uzman isimden İstanbul için kıyamet senaryosu! 7'den aşağı deprem olmayacak

Düzce'de meydana gelen 5,9'luk deprem herkesi korkuturken acı gerçekle bir kez daha yüzleştik. Düzce'deki deprem birçok ilde hissedildi. Düzceli depremzedeler, geceyi çadırlarda geçirdi. AFAD, depremde yaralanan 93 kişiden 14'ünün tedavisinin hastanede sürdüğünü bildirdi.

Düzce'deki deprem akıllara İstanbul'u getirdi. Peki Düzce'deki deprem İstanbul'u tetikler mi? Olası İstanbul depremi kaç şiddetinde olur? İşte merak edilen sorulara Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Samet Arslan'dan yanıt geldi.

''TAHMİNİ GÜÇ OLMAYAN DEPREM''

"Zamanlaması açısından bile neredeyse tahmini güç olmayan bir deprem.'' diyen Prof. Dr. Arslan, şu ifadeleri kullandı; ''Arada kırılmamış bir bölge vardı, kırılması bekleniyordu ve kırıldı. Türkiye'nde 2 büyük fay hattından Kuzey Anadolu Fayı; yüzyıllardan beri Türkiye de büyük depremlerin olduğu fay hattı. Bu hatların birbirlerine göre hareket hızları var. Kuzey Anadolu Fay Hattında ortada bulunan bölge İç Anadolu Bölgesi, batıya doğru her yıl hareket diyor. Bu hareket sırasında zaman zaman sıkışmalar meydana geliyor ve bir anda kırılmaya yol açıyor. Fayın her iki tarafında hareket meydana geliyor, sıkışıyor, dayanılmayacak noktaya geldiğinde bir anda kırılıyor, işte bu an deprem anı" 

''ŞİDDETLİ DEPREM HENÜZ OLMADI''

Prof. Dr. Arslan, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın, doğudan batıya doğru göçen, hareket eden bir deprem hattı olduğuna dikket çekerek, "Erzincan'da bir kırılma meydana geliyor, arkasından devam ederek kayıyor, Bolu'ya doğru kayıyor, Düzce'ye, Marmara'ya, Ege’ye arkasından da Yunanistan'a kayıyor. Büyük depremleri takip ettiğinizde bu sıralama vardır. Bilimsel olarak da bu var. Kuzey Anadolu Fay Hattındaki beklediğimiz o şiddetli deprem henüz olmadı" ifadelerini kullandı.

''İSTANBUL'DA 7'DEN AŞAĞI DEPREM OLMAYACAK''

Olası İstanbul depremi hakkında konuşan Prof. Dr. Samet Arslan, "İstanbul depremi öyle ya da böyle olacak. İstatistik ve bilimsel olarak bakarsak İstanbul depremi için zaman doldu. Gözümüzü yummanın anlamı yok, gerçekle yüzleşmek lazım. İstanbul depremi dünden daha yakın. Yapılan çalışmaları üst üste koyduğumuzda İstanbul’da olacak deprem için bazı olasılıklar var, kırılmamış fayları hepsinin aynı anda kırılması veya sıralı olarak kırılması gibi opsiyon var. İstanbul'da 7'den aşağı, 7.3'ten yukarı olmayacak bir deprem bekleniyor" dedi.

''100 BİN CİVARINDA KİŞİ CİDDİ ETKİLENECEK''

Fay hattına yakın bölgelerin depremi daha şiddetli hissedeceğinin altını çizen Prof. Dr. Samet Arslan, "İstanbul'un güney sahilinin 5 kilometrelik bir bandı, adaların karşısından başlayacak şekilde, Marmara Ereğlisi'ne kadar hatta o bölgenin depremden ciddi şekilde etkileneceği ortaya çıkıyor. Bu sonucu nereden çıkartıyoruz? Özellikle Avrupa yakasındaki zemin özellikleriyle ilgili bir durum bu. Zeminin yumuşak olduğu yerlerde; Düzce bunlardan biridir, buralarda depremin şiddeti çok daha yüksek hissediliyor. Zeminin kayalık olduğu yerlerde az hissedersiniz. Bu bölgelerde çok ciddi hissedilmesini bekliyoruz. Bu bölgede en az 30 bin binanın ciddi etkileneceği, 100 bin civarında vatandaşın da ciddi etkileneceği gözüküyor. Depremin kendisi felaket değil, içinde bulunduğunuz ortamın sağlam olması ya da olmaması asıl felaket" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!