banner2

Üniversite öğrencilerine bir yıl boyunca 10 GB internet! Ekim ayından itibaren kullanılacak... Tek şartı...

Üniversite öğrencileri için, bir yıl boyunca aylık 10 GB ücretsiz internet kotası sunulacak. Öğrenciler, bu avantajı ekim ayı itibarıyla kullanmaya başlayacak.

Gündem 27.09.2023, 15:41 27.09.2023, 16:11
Abone ol
Üniversite öğrencilerine bir yıl boyunca 10 GB internet! Ekim ayından itibaren kullanılacak... Tek şartı...

Gözler dün yapılan Kabine Toplantı'sındaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının ardından yaptığı açıklamada; gençlere verilecek destekler hakkında bilgi verdi.

Erdoğan, "Üniversiteli gençlerimize piyasa satış fiyatı 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için toplamda 5 bin 500 liraya kadar teknolojik cihaz desteği vereceğiz." ifadelerini kullandı. 

12 AY BOYUNCA 10 GB İNTERNET

Üniversitelerde örgün eğitim alan gençlere sunulacak aylık 10 GB ücretsiz internet kotasının bir hatla sınırlı olarak 12 ay boyunca verileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin bu haktan yararlanmak için tercih ettikleri üç farklı mobil şebeke operatöründen birini seçebileceklerini söyledi.

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından, düzenleme ile ilgili ayrıntılar da netleşti.

MALİYET DEVLET TARAFINDAN KARŞILANACAK

Bu bağlamda, 10 GB internet kotasının maliyeti operatörler tarafından değil, devlet tarafından üstlenilecek. 

Öğrenciler, ekim ayının başlangıcıyla birlikte 10 gigabyte internet kullanımına başlayabilecek.

Eğer bir öğrenci veya genç, kendi adına kayıtlı bir hattı yoksa ücretsiz internet paketinden faydalanamayacak. Bu nedenle, kötü niyetli kullanım ve olası mağduriyetlerin önlenebilmesi için, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, BTK ve operatörler arasındaki müzakereler devam ediyor.

YÜKSEK LİSANS VE AÇIK ÖĞRETİMİ KAPSAMAYACAK

Mevcut durumda düzenleme master, yüksek lisans ve açık öğretim öğrencilerini kapsamıyor. Kapsamın genişletilip daraltılması, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınacak bir karara tabi olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!