banner2

Uluslararası oto kaçakçılarına 'fren' operasyonu! 4 yılda 240 milyon liralık vurgun

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Twitter hesabından paylaşımda güvenlik güçlerinin başarılı bir operasyonunu duyurdu. Kaçakçılığa geçit vermeyen polis ekiplerinin hedefinde, bu kez uluslararası oto kaçakçıları yer aldı. Söz konusu şebeke, 4 yılda getirdikleri 115 araçtan 240 milyon lira haksız kazanç elde etmiş.

Gündem 09.06.2023, 14:19 09.06.2023, 14:42
Abone ol
Uluslararası oto kaçakçılarına 'fren' operasyonu! 4 yılda 240 milyon liralık vurgun

Görevi Süleyman Soylu'dan devraldıktan sonra çalışmalarına hızlı bir şekilde başlayan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından paylaşımlarını sürdürüyor.

Ali yerlikaya, son olarak yaptığı paylaşımda güvenlik güçlerinin başarılı bir operasyonunu duyurdu. Kaçakçılığa geçit vermeyen polis ekiplerinin hedefinde, bu kez uluslararası oto kaçakçıları yer aldı.

12 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı, yurda geçici ithalat için getirilen araçları üçüncü şahısların kullanıma bırakan, söz konusu araçları parçalayıp yurt içinde satışını yapan ve kanuna aykırı tescil yaparak vergi kaçıran şebekeyi tespit etti. Tespitler çerçevesinde Türkiye'ye yurt dışından araç getiren yabancı uyruklu kuryelerin de olduğu belirlendi. Yaklaşık bir buçuk sene süren teknik ve fiziki takibin ardından Konya merkezli Edirne, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ, Eskişehir, Samsun, Hatay, Ankara, Antalya'da icra edilen eş zamanlı ‘Firen' isimli operasyonda 12 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. 29'u Türk, 7'si yabancı uyruklu şebekenin kalan firarilerine yönelik yakalama çalışmalarının ise devam ettiği aktarıldı.

4 YILDA VURGUN YAPMIŞLAR

Söz konusu suç grubunun 2018-2022 yılları arasında turistik kolaylıklar kapsamında toplam piyasa değeri 240 milyon lira olduğu değerlendirilen 115 taşıtı Türkiye'ye getirdikleri aktarıldı. Operasyonlar şu ana kadar ise 15 adet çekici, 5 adet otomobil, 15 adet dorse ve çok sayıda ruhsat, change işleminde kullanılan numaratör ve şase levhasının ele geçirildiği bildirildi.

''AYAĞINIZA TAŞ DEĞDİRMESİN''

İçişleri Bakanı, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

''Uluslararası oto kaçakçılarına ‘Fren' operasyonu. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığımızın 1,5 yıldır sürdürdüğü titiz çalışmalar; Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 10 ilde yürüttüğü soruşturmalar kapsamında 12 şahıs ve çok sayıda araç yakalandı. Operasyon devam ediyor. Kahraman polislerimiz, Rabbim yardımcınız olsun, ayağınıza taş değdirmesin''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!