banner2

Üçüncü ittifak geliyor! Ankara kulislerini hareketlendiren gelişme: 15-20 gün içerisinde ilan edilecek

Haziran ayında yapılması planlanan seçimlere ilişkin yeni ortaya atılan ittifak iddiası kulisleri hareketlendirdi.TİP Genel Başkanı Erkan Baş "Parlamentoda güçlü bir sol muhalefetin olması şart. Üçüncü ittifak 15 - 20 gün içerisinde ilan edilecek." Diyerek yeni ittifakın sinyallerini verdi. Kulisleri hareketlendiren habere göre; üçüncü ittifak yakın bir zamanda ilan edilmesi bekleniyor.

Gündem 16.08.2022, 21:02 16.08.2022, 21:28
Abone ol
Üçüncü ittifak geliyor! Ankara kulislerini hareketlendiren gelişme: 15-20 gün içerisinde ilan edilecek

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Kocaeli'de partisinin Gebze İlçe Örgütü tarafından düzenlenen halk buluşmasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkanı Erkan Baş, haziran ayında yapılması planlanan seçimlere ilişkin "Parlamentoda güçlü bir sol muhalefetin olması şart. Üçüncü ittifak 15 - 20 gün içerisinde ilan edilecek. Üçüncü ittifak barajı geçtiği zaman, ittifakın bütün partileri barajı geçmiş sayılıyor” dedi.

"PARLAMENTODA GÜÇLÜ BİR SOL MUHALEFET ŞART"

Baş, 3. bir ittifakın kurulacağını ise şu sözlerle anlattı: "Mevcut sistemi değiştirmek için Anayasa'nın değişmesi, bunun için de en az 360 milletvekilinin bunu onaylaması gerekiyor. Dolayısıyla parlamentoda Millet İttifakı'nın kaç kişi olacağı önemli değil, AKP - MHP dışındaki partilerin toplam kaç kişi olacağı önemli. Bu yüzden parlamentoda güçlü bir sol muhalefetin olması şart. Üçüncü ittifak 15 - 20 gün içinde ilan edilecek. Üçüncü ittifak barajı geçtiği zaman, ittifakın bütün partileri barajı geçmiş sayılıyor. Dolayısıyla, 'Ben size oy vermek istiyorum ama barajı geçemediğimiz için veremiyorum' diyen olursa böyle bir durum kesinlikle yok. Bu ittifak yüzde 7'yi geçtiği anda baraj problemi ortadan kalkıyor. Baraj kalktığı andan itibaren de her parti aldığı oy kadar milletvekili çıkartır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!