TZOB kurbanlık fiyatlarını açıkladı! Küçükbaş ve büyükbaş kurbanlığın fiyatı ne kadar?

Türkiye Ziraat Odaları Birliği, ortalama kurbanlık fiyatlarını açıkladı. Peki, küçükbaş ve büyükbaş kurbanlığın fiyatı ne kadar? 2022 yılında kurbanlık fiyatları kaç lira, küçük baş kurbanlık kaç lira, büyük baş kurbanlık fiyatı kaç lira? İstanbul’da kurbanlık fiyatları kaç lira? Ne ucuz kurbanlık fiyatı, en yüksek kurbanlık fiyatı? Detaylar haberimizde…

Gündem 24.06.2022, 02:12
TZOB kurbanlık fiyatlarını açıkladı! Küçükbaş ve büyükbaş kurbanlığın fiyatı ne kadar?

2022 YILINDA KURBANLIK FİYATLARI KAÇ LİRA

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kurbanlık fiyatları hakkında bilgi verdi. Kurbanlıkların ülke genelindeki ortalama fiyatının büyükbaşta 15 bin ile 60 bin lira, küçükbaşta ise 2 bin lira ile 8 bin lira arasında olmasının beklendiğini ifade eden Bayraktar, Türkiye'de yıllık 960 bini büyükbaş, 2 milyon 850 bini küçükbaş olmak üzere toplamda 3 milyon 850 bine yakın hayvanın kurbanlık olarak kesildiğini söyledi.

EN DÜŞÜK KURBAN FİYATLARI- EN PAHALI KURBAN FİYATLARI

Bayraktar, kendi ahırlarında satmaya çalışacaklarına işaret ederek bu yıl yaklaşık 720 bini büyükbaş, 2 milyon 150 bini de küçükbaş olmak üzere toplamda 2 milyon 870 bin kurbanlık hayvan kesileceğini tahmin ettiklerini kaydetti.

Kurbanlık fiyatlarının illere, canlı ağırlığa, ırkına ve türüne göre değiştiğini ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti: "Ülkemizde ortalama fiyatlar, hayvan başına büyükbaşta 15 bin ile 60 bin lira, küçükbaşta ise 2 bin lira ile 8 bin lira arasında değişeceği tahmin ediliyor. Canlı ağırlık fiyatının da kilogram başına büyükbaş hayvanlarda 50 lira ile 75 lira, küçükbaş hayvanlarda 50 lira ile 80 lira arasında olacağı öngörülüyor.

KURBAN FİYATLARI TALEBE GÖRE DEĞİŞİYOR

Bu fiyatlar bayram yaklaştıkça talebe göre de değişebilecektir. Fiyatlar, geçen yıla göre, büyükbaşta yüzde 107,6, küçükbaşta ise yüzde 90,6 arttı. Ortalama fiyat kilogram başına; büyükbaşta 29 lira 46 kuruştan 61 lira 15 kuruşa, küçükbaşta ise 33 lira 36 kuruştan 63 lira 57 kuruşa çıktı. Büyükbaş hayvanlarda hisseli satışlar da illere göre 4 bin lira ile 8 bin lira arasında değişiyor."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!