Yandex Metrica

TÜRKPA Genel Sekreterliğine "Türk Diplomat"

TÜRKPA Genel Sekreterliğine "Türk Diplomat"

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi'nin (TÜRKPA) yeni Genel Sekreterliğine Türk diplomat Mehmet Süreyya Er atandı.

Gündem

23.01.2024, 18:02

Kazakistan’ın Türkistan şehrinde bu yıl 10.'su düzenlenen TÜRKPA Genel Kurul Toplantısı'nda, gelecek 4 yıl boyunca TÜRKPA’ya başkanlık yapacak isim belli oldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop’un önerisiyle ve asamble kurul onayıyla Türkiye’nin Taşkent eski Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, TÜRKPA'nın Genel Sekreterliği görevine getirildi.

Türk dünyasının en önemli kuruluşlarından biri olan TÜRKPA’nın Genel Sekreterliğine atanan Büyükelçi Er, bu yıl itibarıyla 4 yıl kadar TÜRKPA'nın izleyeceği stratejileri sürdürevek.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada ise, her dört senede bir gerçekleşen genel kurul toplantılarında TÜRKPA'nın Genel Sekreterini, topluluğa üye ülkelerin alfabe sırasına göre seçtiklerini vurgulayarak, “Daha önce Azerbaycan’ın, Kazakistan’ın ve Kırgızistan’ın önermiş olduğu isimler genel sekreterlik yapıyordu. Süre dolmuş oldu. Sıra Türkiye’ye geldi.” ifadelerinde bulundu.

Anant Ambani kimdir? Anant Ambani serveti ne kadar? Anant Ambani kimdir? Anant Ambani serveti ne kadar? Haberi Görüntüle

"TÜRKPA İÇİN İDEAL İSİMLERDEN BİRİ OLDUĞU KANAATİNDEYİM"

Türkiye olarak bundan sonra TÜRKPA’nın daha tesirli ve aktif çalışmalar gerçekleştirmesini hedeflediklerini belirten Şentop, “Bu konuda çıtayı daha yüksek tutarak bilhassa diplomat kökenli bir kişinin olmasını arzu ettik. Mehmet Süreyya Er, daha önce TİKA’da 8 yıl civarında genel başkan yardımcılığı yapmış ve sorumlu olduğu alan da Orta Asya bölgesiydi. Burayla ilgili yapılan TİKA’nın bütün faaliyetleri altında bu süre içinde onun imzası vardır. Bu bakımdan ben TÜRKPA için ideal bir isimlerden olduğu kanaatindeyim.” dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading