banner2

Türkiye'nin operasyonu İsveç'i gerdi! Kristersson operasyona karşı çıkan Yeşiller Partisi'ne yanıt verdi

İsveç parlamentosunda Türkiye’nin sınır ötesi operasyonu tartışma konusu oldu. Pençe-Kılıç Hava Harekatı'ndan rahatsız olan Yeşiller Partisi Eş Başkanı Marta Stenevi'ne İsveç Başbakanı Ulf Kristersson yanıt vererek, “Türkiye'nin kendini her türlü terör saldırısına karşı koruma hakkına sahip olduğunu da belirtmek gerekir” dedi.

Gündem 24.11.2022, 22:41 24.11.2022, 22:57
Abone ol
Türkiye'nin operasyonu İsveç'i gerdi! Kristersson operasyona karşı çıkan Yeşiller Partisi'ne yanıt verdi

İsveç parlamentosunda Türkiye’nin sınır ötesi operasyonu rahatsız etti. Yeşiller Partisi Eş Başkanı Marta Stenevi'nin, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine başlattığı "Pençe-Kılıç Hava Harekatı"nın rahatsızlık meydana getirdiğine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı neden eleştirmediğine dair soruyu cevaplayan Kristersson, "Terör saldırılarına karşı Türkiye'nin kendini savunma hakkı var." dedi.

'TÜRKİYE KENDİNİ KORUMA HAKKINA SAHİP'

Tüm tarafları itidalli olmaya, sakin kalmaya, sivillerin ve sivil nesnelerin askeri tehlikeye maruz kalmaması gerektiğine dair çağrıda bulunan Kristersson, "Kuzey Suriye'deki durum çok karışık, bir yandan terör örgütü DEAŞ'a karşı verilen bir mücadele, bir taraftan da Türkiye'nin terör saldırılarına maruz kalan bir ülke olduğunu kabul etmek gerekir. Türkiye'nin kendini her türlü terör saldırısına karşı koruma hakkına sahip olduğunu da belirtmek gerekir." ifadelerini kullandı.

İSVEÇ'İN TERÖR ÖRGÜTLERİNE GÜVENLİ BİR SIĞINAK OLMAMASI GEREKİR

Dünyanın, Türkiye'yi anlaması gerektiğine dikkati çeken Kristersson, "Dünyanın, Türkiye'yi vuran terör saldırılarının diğer ülkeleri vuran terör saldırıları kadar kötü olduğunu kabul etmesi için nedenler var. İsveç'te çeşitli şekillerde terör ve terörle ilgili faaliyetlere katılan ve bunu finanse eden insanlar İsveç'i hedef almıyor, Türkiye'yi hedef alıyor. İsveç'in bunlara güvenli bir sığınak olmaması gerektiğini tespit ettik." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!