banner2

Türkiye’nin Finlandiya kararına İsveç’ten ilk açıklama: Dışarıda kaldık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün TBMM'deki onay sürecini başlatmaya karar verdiklerini açıkladı. İsveç'ten Türkiye’nin Finlandiya kararına ilişkin ilk açıklama Dışişleri Bakanı Tobias Billström'den geldi. Tobias Billström, Finlandiya NATO'ya daha entegre olurken, İsveç dışarıda kalacaktır." diye konuştu.

Gündem 18.03.2023, 07:52 18.03.2023, 08:06
Abone ol
Türkiye’nin Finlandiya kararına İsveç’ten ilk açıklama: Dışarıda kaldık

Finlandiya, Türkiye'den NATO vizesi kaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün TBMM'deki onay sürecini başlatmaya karar verdiklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile yaptığı ortak basın toplantısında "Ülkemizin güvenlik kaygılarını gidermek yolunda gösterdiği hassasiyet ve kaydedilen mesafeye binaen Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün Meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik." ifadelerini kullandı.

''TERÖRİSTLERE KUCAK AÇTILAR''

Erdoğan, İsveç'in taahhütlerini yerine getirmediğini belirterek ''Teröristlere kucak açtılar. 120 teröristin listesini verdik, 'Bize verin.' dedik vermediler, veremediler. Vermeyince bizim de İsveç'e olumlu yaklaşmamız mümkün değil. Terörle mücadelede Türkiye'ye yönelik olumsuz adımları gördüğümüz sürece, bu nereden gelirse gelsin her türlü tavrı almaya hazırız.'' değerlendirmesinde bulundu.

NATO GENEL SEKRETERİ: KARAR MEMNUNİYET VERİCİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün TBMM'deki onay sürecini başlatmaya karar vermesini memnuniyetle karşıladığını açıklarken şu ifadeleri kullandı;

"Türkiye'nin Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylama yolunda ilerlemeye yönelik bugünkü kararını memnuniyetle karşılıyorum. Bu, Finlandiya'nın güvenliğini, İsveç'in güvenliğini ve NATO'nun güvenliğini güçlendirecektir. TBMM'nin bir an önce onay oylaması yapmasını temenni ediyorum."

İSVEÇ'TEN İLK AÇIKLAMA

İsveç'ten Türkiye’nin Finlandiya kararına ilişkin ilk açıklama Dışişleri Bakanı Tobias Billström'den geldi. Tobias Billström, düzenlediği basın toplantısında, "Tahmin ettiğimiz gibi Türkiye, Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylamak için süreci başlattı. Bu istemediğimiz bir gelişmeydi ama hazırlıklıyız." ifadelerini kullandı.

"İSVEÇ DIŞARIDA KALACAK"

Billström, Finlandiya'nın İsveç'ten önce NATO üyesi olmasının kısa vadede kendilerini fazla etkilemeyeceğini belirterek, "Finlandiya ile beraber NATO üyesi olmak istiyorduk. İsveç'in NATO dışında kalması kısa vadede bir şeyi değiştirmez. Ama bu süreç uzarsa birçok şeyin değişeceği de gerçektir. Finlandiya NATO'ya daha entegre olurken, İsveç dışarıda kalacaktır." diye konuştu.

Billström, İsveç'in Türkiye ile NATO üyeliği konusunda Üçlü Muhtıra anlaşmasının da devam ettiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!