Yandex Metrica

Türkiye'de meteorolojik afet mi yaşanacak 2024?

Türkiye'de meteorolojik afet mi yaşanacak 2024?

Meteoroloji uzmanları, bu yaz Türkiye'nin aşırı sıcaklara maruz kalabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Beklenen sıcaklık artışı, potansiyel olarak ciddi meteorolojik risklere yol açabilir. Uzmanlar, halkı ve yetkilileri olası bir krize karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyarmaktadır. Bu durumun etkilerini en aza indirmek için önlemler alınması önemlidir. Peki, Türkiye'de meteorolojik afet mi yaşanacak 2024?
 

Gündem

05.06.2024, 17:44

Türkiye'nin sıcak hava dalgasıyla mücadele ettiği şu günlerde, 30 dereceyi aşan sıcaklıklar vatandaşlara zor anlar yaşatıyor. Uzmanlar, "Haziran'ın başında bu kadar sıcak olması biraz erkendi. Bu gösteriyor ki önümüzdeki Temmuz ve Ağustos aylarında çok aşırı sıcaklıkları ve sıcak hava dalgalarını beraber yaşayacağız." şeklinde açıklamalarda bulundu. Bu durum, önlemlerin alınması ve halkın güvenliği için dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor. Peki, Türkiye'de meteorolojik afet mi yaşanacak 2024?

Bakan Güler'den 40 km'lik derinlik vurgusu: Teröristlerden temizlemeye kararlıyız Bakan Güler'den 40 km'lik derinlik vurgusu: Teröristlerden temizlemeye kararlıyız Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'DE METEOROLOJİK AFET Mİ YAŞANCAK 2024?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarısına göre, ülke genelinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerinde seyrediyor. 30 derecenin üzerine çıkan sıcaklıklar, uzmanları da endişelendirirken, önümüzdeki temmuz ve ağustos aylarında nelerin yaşanacağı ise şu anda merak konusu olarak karşımıza çıkıyor.

CNN TÜRK'te katıldığı canlı yayında süreçle ilgili değerlendirmelerde bulunan Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, şunları söyledi:

"Hava çok sıcak. İstanbul'da güneş altında 37-38 derece, sıcaklık gölgede ölçülür, gölgesi 33 dereci. Marmara'nın doğusu ve güneyinde sıcaklıklar 35 dereceyi geçti. Bu aşırı sıcak sınıfına giriyor. Burada yaşayanların çok dikkat etmesi lazım. Sadece Marmara değil, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu'nun kuzey kesimlerinde sıcaklıklar 35 derecenin üzerinde. Sıcaklık 35 derecenin üzerine çıktığında aşırı sıcak diyoruz. Bugün ve yarın buralarda yaşayanlar dikkat etmeli. Cuma-cumartesi günü Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da devam edecek bu sıcaklıklar. Güneş altında bunun üzerine 6-7 derece daha koyun. Beyni kaynatan bir sıcaklık" açıklamasında bulundu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading