banner2

Türkiye Yüzyılı hedefi! Bakan Dönmez: Türkiye enerjide bağımsız hale gelecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Yüzyılı'nda ülkenin enerjide bağımsız hale geleceğini söyledi. Dönmez, " "Kendi kaynaklarımızı arama ve bunu üretime geçirmeyle alakalı projelerimizde hızlanıyoruz, hız veriyoruz. Bu kapsamda da yıllarca ihmal edilmiş, aranmamış hem karada hem de denizdeki alanları aramaya başladık" dedi.

Gündem 05.11.2022, 00:20
Abone ol
Türkiye Yüzyılı hedefi! Bakan Dönmez: Türkiye enerjide bağımsız hale gelecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Yüzyılı'nda ülkenin enerjide bağımsız hale geleceğini ifade etti. Ardahan'a giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ardahan Valiliğini ziyaret ederek Vali Hüseyin Öner ile görüştü.

Ardahan Üniversitesi Aşık Şenlik Konferans salonunda STK temsilcileri, muhtarlar ve sanayici ve iş çevreleriyle bir araya gelen Bakan Dönmez ve beraberindeki AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ve milletvekilleri, daha sonra AK Parti İl Başkanlığında "2023'e Doğru Şehir Buluşmaları" programına katıldı.

"TÜRKİYE'NİN YÜZYILI'NDA TÜRKİYE ENERJİDE BAĞIMSIZ HALE GELECEK"

Bakan Dönmez, yaptığı konuşmada, "Hayvancılık potansiyeli yüksek olan Ardahan'da hayvansal atıklardan elde edilecek enerji, başka bir ifadeyle elektriğin bölgenin kalkınmasına ivme sağlayacağını da tespit ettik. Türkiye genelinde bin 700 megawatlık biyokütle ve biyogaz tesisimiz var. Az bir rakam değil ve Avrupa'da da önemli sıralardan birini teşkil ediyoruz ama Ardahan'da maalesef bu alanda çok fazla bir ilerleme kaydedememişiz. Sayın Cumhurbaşkanımız 28 Ekim'de Türkiye'nin Yüzyılı vizyonunu tüm ulusumuzla, halkımızla paylaşmıştı. İnşallah Türkiye'nin yüzyılını birlikte inşa edeceğiz. Türkiye'nin Yüzyılı'nda Türkiye enerjide bağımsız hale gelecek. Enerjide bağımsız hale getirmek için de kendi kaynaklarımızı arama ve bunu üretime geçirmeyle alakalı projelerimizde hızlanıyoruz, hız veriyoruz. Bu kapsamda da yıllarca ihmal edilmiş, aranmamış hem karada hem de denizdeki alanları aramaya başladık. Rabbim de yüzümüze güldü artık meyvelerini toplama zamanı yavaş yavaş yaklaşıyor." cümlelerine yer verdi.

"TÜRKİYE'DE BİR GAZ MERKEZİ OLUŞTURMANIN ADIMLARINI ATIYORUZ"

Cumhuriyetin yüzyılında keşfin ateşiyle aydınlatmayı planladıklarını anlatan Bakan Dönmez, oradan çıkan gazı Ardahan'da, Kars'ta ve Edirne'de kullanmaya başlayacaklarını söyledi. Dönmez, "Üzerinde hassasiyetle çalıştığımız, planladığımız Türkiye'nin bölgesinde bir enerji merkezi olma stratejisini de yavaş yavaş hayata geçiriyoruz. Ve bunu artık sadece biz söylemiyoruz. Bölgemizde kaynak ülkesi olan ülkelerin liderleri aynı şekilde bu enerjiyi, bu doğal gazı talep eden ülkelerin yetkilileri de ifade etmeye başladı. Artık önümüzdeki yıldan itibaren inşallah çalışmalarımızı tamamlayacağız, Türkiye'de bir gaz merkezi oluşturmanın adımlarını atıyoruz. Bu yıl sonuna kadar da yol haritamızı netleştireceğiz. Niyetimiz hem kaynak ülkeleri hem de bu doğal gaza talip olan ülkeleri bir masa etrafında toplayarak buradaki stratejiyi netleştirmek istiyoruz. Burada tüm paydaşlarımızla birlikte hareket etmek arzusundayız" diye konuştu.

Son 20 yılda enerji alanında 31 bin megavat olan kurulu gücünü 100 bin megavat üzerine çıkardıklarını bildiren Bakan Dönmez, son 20 yılda sadece elektrik üretim amaçlı yapılan yatırımların tutarının neredeyse 100 milyar doları bulduğunu ve yerli ve yenilenebilir kaynaklara yatırım yapılmasaydı geçen yıl 20 milyar dolarlık enerji ithalatı daha yapılacağını kaydetti.

Bakan Dönmez, enerji fiyatlarına kamuoyunda eleştiri yapıldığını hatırlatarak, "Bugün Avrupa'da olağanüstü, hiç akla gelmeyecek tedbir önerilere vatandaşları zorlamaya başladılar. Çünkü doğal gaz diğer enerji kaynaklarında tedarikte zorlanıyorlar. Kıtlığı olan bir ürünün hizmetin fiyatının da anormal olarak artmasının etkisini yaşıyorlar. Kriz öncesinde 200 dolarların altına inen doğal gaz fiyatları bugün bin dolarların üzerinde seyrediyor. 2 ay önce bu rakam 2 bin, 2 bin 500 dolar civarındaydı. 10 kat, 15 kat artışları yaşadık. Biz vatandaşımıza maliyet artışlarını önemli bir kısmını yansıtmadan rahatlatma yolunu tercih ettik. Geçtiğimiz yıl elektrik doğal gaz destek tutarları 100 milyar lira civarında seyretti. Bu rakam bu yıl için 2 katından fazla olacak gözüküyor. Yıl sonuna itibariyle bu rakamı netleştirmiş olacağız" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!