Türkiye yeni harekâta neden mecbur? Suriye'de ilk hedef hangi bölgeler olacak?

ABD 'PKK/YPG devleti' konusunda öylesine kararlı ki bu durum Türkiye'ye askeri harekâttan başka seçenek bırakmıyor. 7 ay önce başlaması gereken ancak çeşitli sebeplerle ertelenen operasyonlar Türkiye'deki sığınmacıların dönüşü için de yeni bir fırsat teşkil edecek.

Gündem 24.05.2022, 11:23
Türkiye yeni harekâta neden mecbur? Suriye'de ilk hedef hangi bölgeler olacak?

ABD ve müttefiklerinin 'PKK/YPG devleti' konusundaki kararlılığı, Suriye'ye yönelik yeni bir askerî operasyonu mecbur kılıyor. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı harekâtlarının ardından Türkiye için karar anı bir kez daha yaklaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün akşam verdiği mesaj yeni harekâtın yakında başlayacağına ilişkin en önemli işaret oldu. 

CUMHURBAŞKANI NE DEMİŞTİ?

Kabine toplantısının ardından millete seslenen Erdoğan, şunları söylemişti: "Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da yakında atmaya başlıyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır."

TERÖRE DESTEKTEN VAZGEÇMEDİLER

Terör örgütü PKK/YPG'ye ilişkin Ankara'nın şimdiye dek dile getirdiği sayısız uyarı ABD ve Avrupa devletlerinde bir karşılık bulmadı. Tam aksine, terör örgütüne para, silah ve eğitim destekleri artarak devam etti. NATO'ya üyelik talepleri Ankara tarafından veto edilmesine rağmen İsveç ve Finlandiya bile PKK/YPG'ye destekten vazgeçmedi. 

Amerikan yönetimi, şüphesiz bu kararlılığın ardındaki temel motivasyon kaynağı durumunda. Ne diplomatik girişimler ne veto kartı ne de sert uyarılar terörün arkasındaki güçleri bu adımlardan vazgeçirmiyor. Mevcut tablo Türkiye'yi geçmişte yarım bıraktığı işi askerî yöntemlerle tamamlamaya mecbur bırakıyor. 

7 AY ÖNCE BAŞLAYACAKTI AMA...

Aslında yeni harekât planı 2021 Ağustos'un yapılmış ve operasyon mesajları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı açıklamalarına da yansımıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Milli Ordusu'nun birlikte yürüteceği operasyonların 2021 Ekim'inde başlaması bekleniyordu. Fakat pandemi sonrası dönemde dünyanın ağır bir ekonomik bunalıma girmesi, Türkiye'nin de mevcut tablodan ağır şekilde etkilenmesi nedeniyle bu planlar rafa kaldırılmıştı. 

Ferhad Abdi Şahin ve Michael Erik Kurilla

Aradan geçen 7 ay boyunca ABD'nin 'terör devleti' tasarımında bir değişiklik olmadı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığına (CENTCOM) geçtiğimiz ay başı atanan Erik Kurilla'nın ilk ziyaret adresi Suriye kuzeyi ve buluştuğu kişi de YPG elebaşı Ferhad Abdi Şahin oldu. PKK/YPG'ye savaş uçağı ve helikopter dışında hemen hemen bütün askeri sistemleri teslim eden Washington, Türkiye sınırında devletleşme sürecine hız vermek için işgal bölgesine yatırımların önünü de ardına kadar açtı.

ABD 'PKK DEVLETİ' KONUSUNDA ÇOK KARARLI

ABD Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde açıklanan kararla PKK/YPG hakimiyetindeki bölgeyi 'yatırım yasağından muaf tuttuklarını' bildirdi. Esed rejimine yönelik uygulanan ve CESAR Yasası olarak bilinen yaptırım kararları, Suriye'de PKK/YPG için geçerli olmayacak. Bu durum uluslararası şirketlerin Suriye kuzeydoğusuna gelerek terör örgütüyle her türlü anlaşma imzalamasının önünü açıyor. Bu gelişmeleri dikkatle izleyen Ankara, beklemekle geçen her günün Suriye'de terör örgütünü daha da güçlendirdiği gerçeğinden hareketle, rafta bekleyen planları yeniden gündeme aldı. 

TEL RIFAT, MÜNBİÇ, AYN EL ARAB...

Erdoğan'ın yeni harekât mesajının ardından gözler Suriye'de hangi bölgelerin terörden temizleneceğine çevrildi. Operasyonların ilk olarak Halep kuzeyindeki Tel Rıfat, Fırat Kalkanı'nın eksik kalmış parçası olan Münbiç ve Suruç'un karşısındaki Ayn el-Arab'ı kapsamına kesin gözüyle bakılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '30 kilometrelik güvenli hat' vurgusu, Barış Pınarı harekât bölgesinin doğu kanadında da temizliğin sürdürüleceğine işaret ediyor. Rasulayn-Tel Temr hattının doğusunda Dırbesiye, Kamışlı ve Malikiye ilçeleri bulunuyor. Bu bölgenin hemen güneyinde ise PKK/YPG'nin Suriye'deki merkezi Haseke var. 

Yeni askerî harekâtla bu bölgelerin terörden arındırılması sonrası, Türkiye'deki sığınmacıların eve dönüşü konusunda yeni fırsatlar ortaya çıkacak. İçerisinde PKK/YPG'nin bulunmadığı alanlar, yoğun yatırımlarla ayağa kaldırılarak buralara Suriyeli sığınmacıların yerleşmesi sağlanacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!