banner2

Türkiye yaşlanan filosunu değiştiriyor! İngiltere ile dev anlaşma

Türkiye, 3 fırkateyn, 50 Eurofighter savaş uçağı, C-130 kargo uçakları ve M60 tank motorları konusunda İngiltere ile anlaşma çok yakın.

Gündem 21.01.2023, 00:05 21.01.2023, 13:32
Abone ol
Türkiye yaşlanan filosunu değiştiriyor! İngiltere ile dev anlaşma

Hatırlanacağı gibi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 16 Ocak’ta İngiltere’ye bir ziyaret düzenlemiş ve mevkidaşı Ben Wallace ile görüşmüştü. İki bakanın görüşmesinin ardından Türkiye ile İngiltere arasında büyük bir anlaşmaya çok yakın olduğu iddia edildi. Ankara, yaşlanan filosunu değiştirmek için İngiltere'den 3 fırkateyn, 50 Eurofighter savaş uçağı, C-130 kargo uçakları ve M60 tank motorları satın almak istiyor.

10 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA

İddiaya göre; Hulusi Akar ve Ben Wallace'ın görüşmeleri sırasında Ankara'nın Eurofighter jetleri, C-130J nakliye uçakları ve Type 23 fırkateynleri ile Türkiye'nin modası geçmiş M60 muharebe tankları için motor satın alma olasılığını araştırdıklarını söylediler. İki ülke arasındaki anlaşmanın tahmini değeri 10 milyar doların oldukça üzerinde. 

''SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRİYORUZ''

Türk kaynaklardan biri, "Bu platformlardaki seçeneklerimizi değerlendiriyoruz ancak müzakerelerin son aşamasında değiliz" ifadelerini kullandı.

''BİRÇOK ALANDA İLERLEME KAYDEDİLDİ''

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı'dan bir yetkili ise görüşmelerle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı; ''Savunma Bakanı, iki ülke arasındaki savunma bağlarını güçlendirmeyi görüşmek üzere Türk mevkidaşı ile bir araya geldi. Birkaç alanda kaydedilen ilerleme ile satın alma da dahil olmak üzere bir dizi konu hakkında konuştular.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!