Türkiye, Suriye'de suyun başını tutuyor: PKK, Habur Çayı'ndaki barajlardan rahatsız oldu

Barış Pınarı Harekât bölgesinde sulama amaçlı kurulan 3 adet baraj, PKK ve destekçilerini rahatsız etti. Habur Çayı üzerindeki barajlar Rasulayn ve çevresini kalkındırarak Türkiye'deki göçmenlerin geri dönüşünü hızlandıracak.

Gündem 05.11.2021, 18:21
Türkiye, Suriye'de suyun başını tutuyor: PKK, Habur Çayı'ndaki barajlardan rahatsız oldu

Suriye kuzeyinde Tel Abyad ile Rasulayn arasındaki bölgeyi Barış Pınarı Harekâtı ile PKK'lılardan temizleyen Türkiye, geleceğe yönelik stratejik adımlar attı. Bunların en önemlisi, Rasulayn çevresinden geçerek PKK/YPG kontrolündeki bölgeye akan Habur Çayı üzerine baraj inşası oldu. Örgüt kontrolündeki Tel Temr'e yakın konumdaki Assafir, Assafih ve el-Menecir köylerine mayıs-haziran aylarında 3 adet toprak baraj konuldu. 

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Suriye Milli Ordusu kontrolündeki bölgede tarımsal üretimi canlandırmak ve Türkiye'deki sığınmacıların geri dönüşünü hızlandırmak için atılan adımlar iki yılda Barış Pınarı harekât alanına bambaşka bir görünüm kazandırdı. 

Bölgedeki sulama sistemleri elden geçirilirken Habur Çayı üzerine yapılan 3 mini baraj sayesinde sulama imkanı artırıldı. Halkın refahının hızla yükselmesi ise ABD destekli PKK/YPG'yi rahatsız etti. Türkiye'nin Habur üzerine baraj kurarak suyu 'stratejik silah' olarak kullandığını iddia eden terör destekçileri, bölge petrolünü ABD'lilerle birlikte nasıl sömürdüklerinden bahsetmek istemiyor. 

Öte yandan kurulan barajlarla Türkiye'nin suyu tamamen kestiği iddiaları da gerçeği yansıtmıyor. Bir akarsuyu tamamen kesebilmek, baraj ne kadar büyük olursa olsun, doğanın kurallarına aykırı. Üstelik bu barajlar tamamen yığma toprakla set biçiminde yapılıyor. ABD-PKK işgalindeki Haseke bölgesinde Habur'un eskisi kadar canlı olmadığını iddia eden terör örgütü destekçileri, çay üzerine yapılan 3 barajı Türkiye'ye karşı yeni bir karapropagandanın aracı olarak kullanmak istiyor. Barajlara ilişkin uydu fotoğrafları Hollanda merkezli PAX vakfının sitesinde yayınlandı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!