banner2

Türkiye seçimleri dünya basınında geniş yer buldu! 'Ankara'nın çok ötesinde etkileri olabilir'

Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda oy kullanma işlemleri sabahın erken saatlerinde başladı. Seçimler Türkiye'de olduğu kadar dünya basının da geniş yer buldu. Reuters, "Erdoğan yönetimi sürdürmek için iyi bir konumda" ifadesini kullandı.

Gündem 28.05.2023, 14:29 28.05.2023, 15:12
Abone ol
Türkiye seçimleri dünya basınında geniş yer buldu! 'Ankara'nın çok ötesinde etkileri olabilir'

Uluslararası ajanslar, görsel ve dijital medya yayınlarında Türkiye seçimleriyle ilgili gelişmeleri dakika dakika duyururken, gazeteler Türkiye seçimlerini ana sayfalarından ve manşetlerinden takip ediyor.

REUTERS, "ERDOĞAN İYİ BİR KONUMDA"

Londra merkezli Reuters haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuoyu yoklamalarına meydan okudu ve 14 Mayıs'taki ilk turda rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı neredeyse beş puanlık bir farkla öne geçtiğini öne çıkardığı haberinde, Türkiye seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açık ara favori olduğunu söyledi.

THE WASHINGTON POST, "TARİHİ SEÇİMLER"

ABD'li Washington Post gazetesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafı ile manşetten duyurduğu 'Türkiye seçimleri' haberinde Türk seçmenin ikinci kez sandık başına gittiğini belirtti ve Türkiye seçimlerini 'Tarihi' olarak yorumladı.

Haberin devamında ise, "Pazar günkü ikinci tur seçimler Türkiye'nin modern tarihinde bir ilk ve görevdeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk turda oyların sırasıyla yüzde 49 ve yüzde 45'ini alarak çoğunluğu sağlayamayan muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile karşı karşıya geliyor. Kılıçdaroğlu'nun ittifakının 14 Mayıs'ta beklenenden daha kötü bir performans göstermesinin hemen ardından , anketlerin çoğu, Türkiye'yi yirmi yıldır başbakan ve ardından cumhurbaşkanı olarak yöneten Erdoğan'ın rahat bir zafer kazanacağını öngörüyor" denildi.

"ANKARA'NIN ÇOK ÖTESİNDE ETKİLERİ OLABİLİR"

Türkiye'de sandıkların açıldığını 'Son Dakika' bilgisi olarak geçen Associated Press (AP) Haber ajansı ilk tur seçimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önde bitirdiğine dikkat çekti ve seçimlerde 64 milyondan fazla kişinin oy kullanacağını belirtti.

"Nihai kararın Ankara'nın çok ötesinde etkileri olabilir" diyen AP, Türkiye'nin Avrupa ile Asya'nın kavşağında bulunduğunu ve NATO'da kilit bir rol oynadığını yazdı.

AFP haber ajansı ise ilk turun çetin bir çekişmeye sahne olduğunu vurgulayarak Türkiye'nin hem Avrupa hem de Orta Doğu'daki ayak izi nedeniyle dünya medyasının seçimleri dikkatle izlediğini belirtti.

CNN TÜRKİYE'NİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

ABD'nin en büyük yayın organı CNN 'Türkiye Cumhurbaşkanlığı için ikinci tur seçimlere gidiyor' başlıklı haberinde Cumhurbaşkanı adaylarını tanıttı ve Türkiye'nin dünya için önemine dikkat çekti:

"85 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Türkiye giderek kutuplaşan dünyanın merkezinde yer alıyor. NATO'nun en büyük ikinci ordusuna sahip ülke Ukrayna Savaşında Tahıl Anlaşması'na arabuluculuk yaptı ve Ukrayna'ya Rus saldırılarına karşı koymada önemli rol oynayan insansız hava araçları sağladı."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!