banner2

Türkiye sağlıkta bir kez daha zirvede! OECD raporlarına yansıdı

Türkiye'nin güçlü sağlık sistemi OECD raporlarında da yansıdı. Buna göre Türkiye yaptığı sağlık harcamasına göre, sağlık hizmetlerinden en üst seviyede memnuniyet elde eden ülke olma özelliğini korudu.

Gündem 25.11.2022, 21:17 25.11.2022, 21:59
Abone ol
Türkiye sağlıkta bir kez daha zirvede! OECD raporlarına yansıdı

OECD'nin 2021 yılına ilişkin sağlık verilerine göre de; sağlık alanında Türkiye'nin dikkat çeken başarısı bir kez daha belgelendi.

EN AZ KANSER SEBEPLİ ÖLÜMÜN YAŞANDIĞI 2'NCİ ÜLKEYİZ 

Pandemi süresince vatandaşlarına güçlü sağlık altyapısı sayesinde hızlı yanıt veren Türkiye tüm dünyada da gıptayla takip edilmişti. Sağlık personeli istihdamında OECD ülkelerine kıyasla daha hızlı bir artış kaydeden Türmkiye, yeni şehir hastaneleri de göze çarpıyor.

Türkiye, kanserden ölümün en az yaşandığı 2. ülke olarak dikkat çekerken, Tüm OECD ülkelerinde yaşam süresi artıyor. Son 10 yılda ortalama yaşam beklentisinin yavaşladığı ortaya çıkarken, Türkiye OECD üyesi ülkeler arasında 1970 yılından beri, ortalama yaşam süresine (+24 yaş) ekledi. Türkiye'yi Kore (+21) ve Şili (+18) takip ediyor.

MAAŞ İYİŞLEŞTİRMEDE DE DİKKAT ÇEKİCİ GELİŞİM

Türkiye kişi başına düşen yoğun bakım ünitesinde ise OECD'de 3. sırada. Türkiye sağlık personeline maaş iyileştirme skalasını en çok artıran ülkelerden biri. Türkiye'de hemşireler alım gücüne göre Japonya ve Fransa'daki meslektaşları ile aynı seviyede kazanıyor.

AVRUPA DEVLERİ KRİZDEN GEÇİYOR

Türkiye, OECD verilerinin dışında muayene ve hasta bakım konusunda diğer ülkelerden pozitif bir şekilde ayrışıyor. İngiltere'deki sağlık sisteminin çarpıklığıyla ilgili veriler The Guardian gazetesinde ortaya konmuştu. İngiltere'de muayene ve tedavi olmak için bekleyenlerin sayısının 7.1 milyona ulaştığı belirtilmiş, bu rakamın Ağustos 2007'den itibaren ulaşılan en yüksek sayı olduğu ifade edilmişti.

Fransa'da da yapılan bir araştırmada, 15 milyondan fazla insanın pratisyen hekime erişimde zorluk yaşadığı ortaya çıkmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!