Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'un CEO'su Karakaş müjdeyi duyurdu! 'Kapsamlı bir mobilite ekosistemi kuracağız'

2023 yılında otoyollarda görülmesi beklenen yerli otomobil TOGG'un CEO'su Gürcan Karakaş, lansmanı yapılacak ilk ürünün otomobil olmayacağını belirterek, amaçlarının mobilite bir ekosistem kurmak olduğunu ifade etti.

Gündem 03.06.2022, 10:28 03.06.2022, 10:58
Abone ol
Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'un CEO'su Karakaş müjdeyi duyurdu! 'Kapsamlı bir mobilite ekosistemi kuracağız'

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, yaptığı açıklamada lansmanı yapılacak ilk ürünün otomobil olmadığını belirtti. 

TOGG'un yalnızca bir araç üretme projesi olmadığını ve kapsamlı bir mobilite ekosistemi kurmayı hedeflediklerini belirten Karakaş, startuplarla beraber geliştirilen bir teknoloji servisinden bahsetti. 

OTOMOBİLDEN ÖNCE FARKLI BİR ÜRÜN TANITILACAK

Karakaş konuyla ilgili açıklamasında, "Teknoloji avantajını sağlayacak, iş modeli avantajı sağlayacak startup’lar arıyoruz. Oyunlaştırma, büyük veri, siber güvenlik, blok zinciriyle ilgili her türlü bulut bilişiminin, hizmet sektörüyle birleştiği noktalarda bizim startup’lara ihtiyacımız var. Şu ana kadar 236 startup’la görüştük. 30’dan fazlasıyla deneme çalışmaları yaptık.15’in üzerinde startup’la ise şimdiden el sıkıştık. Çok büyük ihtimalle akıllı cihazımızı piyasaya sürmeden önce kendimiz, farklı bir hizmetle sizlerin huzuruna çıkıyor olacağız" sözlerini kaydetti. 

'EKOSİSTEM İÇİN BİYOLOJİ KİTAPLARINI İNCELEDİK'

Türkiye'nin mobilite ekosistemini kurmak için yola çıktıklarını belirten, ev ve iş yerlerinde kullanıcılara sunulan teknoloji imkanlarının araçlarda da sunulmaya devam edilmesinin önemli olduğunu belirten Karakaş, ekosistemi anlayabilmek için biyoloji kitaplarını incelediklerini belirtti. 

Karakaş, "Ekosistemi anlatabilmek için biyoloji kitaplarına baktık. Ekosistem, canlı ve cansız varlıkların birbirleriyle iletişim kurarak sürdürdükleri düzene verilen isim. Bu anlamda baktığımızda canlı ve cansız varlıklar hala devam ediyor. Günümüzde otomobiller, akıllı cihazlar, akıllı şehirler vb. birbirlerini veriyle besliyorlar. Biz kullanıcılara da iş dünyasının yeni iş modelleriyle büyük fırsatlar açılıyor. Konfor alanının gelişmesi, bize tasarlanmış hizmetlerin aracın içerisinde de sunuluyor olması müthiş bir şey. Dolayısıyla oyunun kurallarının değişmesi ve bir ekosistemin etrafında kurulması bu nokta" ifadelerini kullandı. 

BİN TANE ŞARJ İSTASYONU KURULACAK

Diğer yandan Karakaş kurulması planlanan şarj altyapısına ilişkin de bilgi verdi. Tüm Türkiye'de şarj konusuna ilişkin kullanıcıları endişelendirmemek için altyapı kurma çalışmaları yaptıklarını belirten Karakaş, "Kurduğumuz bu şirketle bizim için, bizim açımızdan baktığımızda, ülkemizin bir ucundan bir ucuna, kuzeyden güneye, güneyden kuzeye muhtelif gidilebilecek altyapının, yani hakikaten kafanızda bir endişe yaratmadan, o çekinceler olmadan seyahati sağlayabilecek bir altyapının oluşması üzerine harekete geçtik." sözlerini kullandı. 

Karakaş açıklamasında, "Bir uçtan bir uca baktığımız zaman en az bin tane şarja ihtiyaç olması gerektiğini düşünüyoruz. Biz onların siparişini verdik nerelere kurulacağı üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Aynı zamanda da bu bahsedilen ihaleye de girmek üzere her türlü hazırlığımızı tamamladık." diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!