Türkiye'nin gaz hamlesi dünya basınında gündemde: Rus gazından kurtulabiliriz

Yunanistan medyası, Türkiye'nin Karadeniz ve Doğu Akdeniz'de yürüttüğü doğalgaz çalışmalarını yakından takip ediyor. Yeni gaz güzergahları konusunda Türkiye'den verilen mesajlara dikkat çekildi.

Gündem 09.04.2022, 10:49 09.04.2022, 12:18
Abone ol
Türkiye'nin gaz hamlesi dünya basınında gündemde: Rus gazından kurtulabiliriz

Karadeniz'de bulunan doğalgaz rezervinin kullanıma sunulmasına ilişkin çalışmalar devam ederken dün demir alan Yavuz Sondaj Gemisi, rezervi karaya taşımak ve sahadaki faaliyetlere ivme kazandırmak için yola çıktı.

YUNAN BASINI BAKAN DÖNMEZ'İN İFADELERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Yunan basını, Filyos Limanı'nda düzenlenen törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in ifadelerine dikkat çekti.

Proto Thema'nın "Türkiye: Doğu Akdeniz'de doğalgazda önemli gelişmeler" başlıklı haberinde, Dönmez'in Doğu Akdeniz'de Türkiye'yi de içeren çözüm konusunda artan istek olduğunu söylediği belirtildi.

'HEM BİZİM HEM DE AVRUPA İÇİN ARZ GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ'

"Önümüzdeki günlerde sadece Karadeniz'de değil, Doğu Akdeniz'de de doğalgazla ilgili önemli gelişmeler olacak" diyen Dönmez'in, ülke olarak doğalgaz alternatiflerini artırmak için yeni ülkeler ve güzergahlar seçmekten yana olduklarını dile getirdiği kaydedildi.

Haberde, söz konusu durum hakkında, "Hem bizim hem de Avrupa için arz güvenliği açısından önemli" şeklindeki ifadeye yer verildi.

'DOĞU AKDENİZ'İ YENİ VE GÜVENLİ BİR ENERJİ TEDARİK ROTASI HALİNE GETİREBİLİRİZ'

Ethnos gazetesi de gelişmeyi okurlarına aktarırken, Karadeniz ve Doğu Akdeniz'de önemli gelişmeler yaşanacağını yazdı.

Bakan Dönmez'in "Bu bağlamda karşılıklı haklarımıza saygı duyarak Doğu Akdeniz'i yeni ve güvenli bir enerji tedarik rotası haline getirebiliriz." açıklamasına yer verildi.

'TÜRKİYE İSTİKRAR VE BARIŞI TEŞVİK EDEN HER PROJEDE YER ALACAK'

Öte yandan Neakriti gazetesi, Türkiye'nin "istikrar ve barışı teşvik eden ve uluslararası hukuk ve karşılıklı saygı temelinde yürütülen her projede yer alacağı" şeklindeki mesajını okurlarıyla paylaştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı açıklamada, ''Sadece Karadeniz’de değil, önümüzdeki günlerde Doğu Akdeniz’de de doğal gazla ilgili önemli gelişmeler olacak.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!