Türkiye'nin etkin dış politikası ve yerli savunma sanayi hamlesi sonuç verdi! Ambargolar kalkıyor

Türk Savunma Sanai hamlesinin ardından ABD, İngiltere ve Kanada tarafından uygulamaya konan askeri yaptırımlar kalkmaya başladı. Bu kapsamda ABD yeni F-16'lar için göz kırparken, İngiltere ihracat kısıtlamasını kaldırdı. Kanada ise SİHA'lar için mercek satışına onay vermeye hazırlanıyor.

Gündem 10.04.2022, 11:47 10.04.2022, 11:58
Abone ol
Türkiye'nin etkin dış politikası ve yerli savunma sanayi hamlesi sonuç verdi! Ambargolar kalkıyor

Türkiye'nin milli menfaatlerine yönelik yürüttüğü politikasına karşı ambargo uygulayan ABD, Kanada ve İngiltere geri adım attı. Bu süreçte birçok savunma ürününü üreten Türkiye, ürettiklerini satarak ihracattaki payını da büyüttü.

Rusya ile Ukrayna arasındaki tarafsız rolünü koruyan ve denge politikası yürüten Türkiye'nin önemi tüm dünya tarafından bir kez daha anlaşıldı ve geçmişte yaptırım uygulayan ülkeler yaptırımları kaldırma kararı aldı.

ABD'DEN F-16 SATIN ALIM VE MODERNİZASYON HAMLESİ

ABD'de Türkiye'nin yeni tip F-16 satın alım ve mevcut F-16'ların modernizasyonu teklifinin onaylanmasını öneren mektup Kongre'ye sunuldu. Mektupta ABD açısından ikili ilişkilerde savunma alanındaki ticari bağların desteklediği önemli çıkarlar olduğunun altı çizildi.

F-35'TE YENİ KARARLAR GELEBİLİR

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı ile Pentagon nezdinde başlatılan F-35 müzakerelerinin de önümüzdeki süreçte daha yoğun ve sonuç odaklı geçeceği öngörülüyor.

ERDOĞAN NATO LİDERLER ZİRVESİ'NDE MESAJI VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı NATO Liderler zirvesinin ardından "Müttefikler arasında gizli-açık ambargoların bırakın uygulanması, konuşulmaması, hatta gündeme dahi gelmemesi gerekir" mesajının ardından gerçekleşen NATO Dışişleri Bakanları toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun görüştüğü isimler arasında İngiliz mevkidaşı Liz Truss ve Kanadalı mevkidaşı Melanie Joly de yer aldı.

Toplantı sonrası Truss, İngiltere'nin Türkiye'ye uyguladığı ihracat kısıtlamalarını kaldırdığını açıkladı. Kanada ile ihracat izinleriyle ilgili sıkıntının mektup teatisiyle aşılması konusunda mutabık kalındı.

KANADA ŞİRKETİ İFLAS ETTİ

Azerbaycan'ın topraklarını geri aldığı Karabağ Savaşı sırasında Türk SİHA'larının kullanılması nedeniyle ambargo uygulayan Kanadalı şirket iflas etti. Kanada'dan alınan lenslerin yerine ASELSAN CATS'leri geliştirmişti.

SAMP/T SÜRECİNDE FLAŞ GELİŞME

Türkiye, Fransa ve İtalya'nın 2017'de Fransız-İtalyan konsorsiyumu EuroSam ile SAMP/T hava savunma sisteminin birlikte üretilmesini de içeren çalışması, 2019 sonuna doğru Türkiye'nin Suriye'de Barış Pınarı Harekâtı'nı başlatması üzerine askıya alınmıştı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası değişen güvenlik algısı bu sürecin yeniden canlanması gerektiğini ortaya koydu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!