banner2

Türkiye'nin 61 yıllık yerli araba hayali gerçekleşti! Dünya basını ilgiyle takip etti

Yerli ve milli TOGG, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle ilk kez banttan indirildi. TOGG'un banttan indirilmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri dünya basınında gündem oldu.

Gündem 30.10.2022, 13:46 30.10.2022, 16:09
Abone ol
Türkiye'nin 61 yıllık yerli araba hayali gerçekleşti! Dünya basını ilgiyle takip etti

Türkiye'nin 61 yıllık yerli otomobil hayali gerçek oldu. Cumhuriyetin 99. yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle TOGG banttan indirildi. 

Cumhuriyet Bayramı'nda gerçekleştirilen açılış töreni dünya basınında da kendisine geniş yer buldu. 

DÜNYA BASININDA GENİŞ YER BULDU 

Rusya, ABD, Çin ve Yunanistan gazeteleri Türkiye'nin ilk yerli otomobili TOGG'u övgü yağmuruna tuttu. 

ÇILGIN TÜRKLER GELİYOR 

Bloomberg'de yer alan haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üretim bandından çıkan ilk aracı sürdüğü belirtilirken şu sözleri manşetinden verdi: 

Türkiye'nin yerli otomobili, TOGG, tüm modelleriyle Avrupa'nın yollarına çıkacak. Onlar, 'Çılgın Türkler geliyor' diyecekler.

ÇİN BASINI MANŞETE TAŞIDI 

Çin haber ajansı Xinhua, 'Erdoğan, Türkiye'nin ilk yerli otomobil fabrikasının açılışını yaptı' başlıklı haberinde, törennin Cumhuriyet Bayramı'nda gerçekleştiğini belirtti. 

YUNAN BASINI İLGİYLE TAKİP ETTİ 

Diğer yandand Kathimerini, Erdoğan'ın sözlerini ön plana çıkararak, 'Erdoğan'dan Tayfun balistik füzesi için: Devamı gelecek' başlığını kullandı.

Yunan Proto Thema ise Erdoğan'ın TOGG açılışında Yunanistan'a göndermede bulunduğunu belirtti. Erdoğan'ın "Tayfun derhal Yunanistan'ın ve Yunan halkının gündemine girdi. Bundan sonrası da var" sözlerine yer verirken TOGG'un Avrupa'da da görüneceğini bildirdi. 

RUS BASINI ÖZELLİKLERİNE YER VERDİ 

Rus haber portalı Ria Novosti konuyla alakalı haberinde, Erdoğan'ın 'Türkiye bu proje için 60 yıldır bekliyor' ifadesine yer verildi. Ajans elektrikli yerli otomobilin 30 dakikada şarj olabileceğini ve menzilinin 500 kilometre olduğunu yazdı.

Bir başka Rus haber ajansı TASS ise, tarihi töreni 'Türkiye, yerli elektrikli otomobil Togg'un seri üretime başladığını ilan etti' başlığı ile abonelerine aktardı. 

ARAP BASINI KONUYU DETAYLARINI İRDELEDİ 

Diğer yandan Arap dünyası da konuyu detaylarıyla irdeledi. 'Erdoğan, ilk elektrikli yerli otomobil TOGG'un fabrikasını açtı' diyen Al Jazeera, haberinde videoya da yer verdi.

El Arabiya, 'Türkiye ilk yerli otomobil üretimini kutluyor' başlıklı haberinde fabrika açılışının Cumhuriyet Bayramı'nda yapıldığını vurguladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!