banner2

Türkiye'nin 1 numaralı gündemi oldu! İstanbul'da yaşanacak: Önce deprem sonra körlük

Uzmanlar 25 Ekim'de meydana gelecek olan güneş tutulması ile ilgili kritik uyarılarda bulundu. 1999 depreminin güneş tutulmasının ardından meydana gelmiş olması vatandaşlarda paniğe yol açarken uzmanlar güneş tutulmasını takip edeceklere körlük uyarısında bulundu. Tutulmanın ardından deprem olacak mı? Tutulmayı seyredenler kör mü olacak?

Gündem 24.10.2022, 18:45 24.10.2022, 18:53
Abone ol
Türkiye'nin 1 numaralı gündemi oldu! İstanbul'da yaşanacak: Önce deprem sonra körlük

Uzmanlar 25 Ekim'de meydana gelecek parçalı güneş tutulması ile ilgili uyarıda bulunmaya devam ediyor. Deprem uzmanları güneş tutulmalarının depremi tetikleyebileceğine dair uyarıda bulunurken 1999 Ağustos depreminin de güneş tutulmasının ardından meydana gelmiş olması vatandaşları tedirgin etmeye başladı. Uzmanlar güneş tutulması ile ilgili bir başka kritik konuya daha dikkat çekti ve tutulmayı seydereceklere körlük uyarısında bulundu. 

12.40'TA BAŞLAYACAK

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin (TUG) 2022 Yılı Önemli Gök Olayları Yıllığı'nda yer alan parçalı Güneş tutulması, 25 Ekim'de Türkiye saati ile 12.40 ile 15.05 arasında meydana gelecek. Güneş'in yaklaşık yüzde 50'si, Ay tarafından örtülecek.

2022'nin en önemli gök olaylarından biri olan parçalı Güneş tutulması, 25 Ekim'de gerçekleşecek ve Türkiye'den de izlenebilecek. Antalya'da 2 bin 500 rakımlı Bakırlıtepe'deki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin (TUG) 2022 Yılı Önemli Gök Olayları Yıllığı'nda da yer verilen Güneş tutulması, parçalı olarak yaşanacak. Gün içindeki tutulma anları ile birlikte hava da kararacak.

GÜNEŞ'İN YÜZDE ELLİSİ ÖRTÜLECEK

TUG Müdür Vekili Dr. Tuncay Özışık ve Prof. Dr. Faruk Soydugan'ın hazırladığı 2022 Gök Olayları Yıllığı'nda, parçalı Güneş tutulmasına ilişkin şu ifadelere yer verildi:

2022 yılında ülkemizde sadece bir Güneş tutulması gözlenebilecektir. 25 Ekim 2022 parçalı Güneş tutulması. Türkiye saati ile 12.40-15.05 arasında meydana gelecek bu tutulmanın maksimum evresi saat 13.50'de gerçekleşecek ve Güneş diskinin yaklaşık yüzde 50'si örtülecek. Parçalı Güneş tutulmasının maksimum evresinde Güneş'in yaklaşık yüzde 50'si Ay tarafından örtülecek.

ÇIPLAK GÖZLE İZLEMEK KALICI KÖRLÜĞE YOL AÇACAK

Tutulmanın parçalı güneş tutulması olacağını ve bu sebeple kesinlikle çıplak gözle izlenemeyeceğini söyleyen Dr. Özışık şu şekilde konuştu:

Çünkü Güneş'in yaklaşık yüzde 50'si kapanacak ve geri kalan ışık göz için doğrudan zararlı. Özel güneş filtreleri veya tutulma gözlükleri ile daha önceki Güneş tutulmalarından ellerinde gözlüğü olanlar, bu tutulmayı izleyebilir. Fakat kesinlikle bir teleskobu, bir kamerayı veya merceği oraya doğrultup, bakmak kalıcı körlüğe sebep olur.

Dr. Özışık, TUG'un Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde öğrenci grupları veya halka ziyaretlerinde bilgi verildiğini de bildirdi ve sözlerine şöyle devam etti:

Güneş tutulması, Ay'ın Dünya ile Güneş arasına girmesi. Ay tutulmasında ise olay tersine dönüyor. Ay ile Güneş'in arasına Dünya giriyor ve Ay, Dünya'nın gölgesinde kalıyor. Normalde pırıl pırıl olan dolunay bir anda kırmızı, hatta koyu kırmızı veya gökyüzünden silinecek hale geliyor. Bu tutulmalar, gölgenin neresinde olduğuna bağlı tam veya parçalı olabiliyor ama nerelerden gözlenebildiği de gözlemcinin Dünya üzerinde nerede olduğuna bağlı.

Parçalı Güneş tutulması nedeniyle TUG'un Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Bilim ve Toplum Merkezi'nde (BİTOM) gözlem etkinliği de düzenlenecek. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yer alacağı etkinliğe, isteyen herkes katılabilecek. TUG uzmanları, önemli gök olayını izlemek için özel filtreli teleskoplar kullanacak.

25 EKİM'DE DEPREM OLACAK MI?

Deprem uzmanları, 25 Ekim'de meydana gelecek güneş ay tutulmasına ilişkin gelen bir soruya ilişkin aşağıdaki gibi konuştu:

Kimi takipcilerim soruyor. Bu ay güneş tutulması olacak . 17 Ağustos 1999 depreminden önce de olmuştu. Endişeliyiz hocam ya tekrar olursa diyorlar. Ay Dünya ile Güneş arasına girdiğinde bu olay gerçekleşir. Bu olay sırasında üç gezegen de aynı sırada olduğu için Dünya üzerine daha fazla çekim uygularlar. Bu çekim hem hidrosferde hem de litosferde kabarmalara neden olur. Kimi zaman litosferdeki kabarma 25-30 cm varabilir. Normalde bu çekim kuvveti büyük depremlere neden olmaz. Ancak kimi yerlerdeki faylar aşırı stres biriktirmiş ve deprem üretmeye zaten hazır hale gelmiş ise o faylar üzerinde depreme neden olabilir. Yani bardağı taşıran son damla rolü oynayabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!