banner2

Türkiye krizi çözdü dünya nefes aldı! Tahıl koridorunda sevkiyat başlıyor: Kontrol merkezi bugün açılacak

Türkiye’nin çabaları sonucu Karadeniz’den tahıl koridoru açılması için İstanbul’daki Koordinasyon Merkezi çalışmalara başlıyor. Ardından Ukrayna limanlarında bekleyen gemiler yola çıkacak.

Gündem 27.07.2022, 08:56 27.07.2022, 14:13
Abone ol

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası tüm dünyayı etkileyen tahıl krizi geçtiğimiz hafta İstanbul'da son buldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yoğun diplomasi trafiği meyvesini verdi ve Dolmabahçe'de imzalar atıldı. Ukrayna'nın Odessa, Çernomorsk ve Yuzni limanlarından çıkacak tahıla ilişkin çalışmaların takibinin yapıldığı İstanbul'daki Müşterek Koordinasyon Merkezi çalışmaya başladı. Tahıl yüklü ilk gemi yakında Karadeniz'e açılacak.

GEMİLERİN DENETİMİ TÜRK YETKİLİLER TARAFINDAN YAPILACAK

Birleşmiş Milletler, Ukrayna tahılını Karadeniz üzerinden taşıyacak gemilerin denetimlerinin Ortak Koordinasyon Komitesi'nin desteğiyle Türk yetkililer tarafından gerçekleştirileceğini doğruladı. BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, New York'taki BM Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, "Genel Sekreter (Antonio Guterres), 22 Temmuz'da varılan anlaşmaya göre, Ortak Koordinasyon Komitesi'nin desteğiyle hububat gemilerinin denetimlerinin Türk personel tarafından gerçekleştirileceğini, Ukraynalıların ise Karadeniz'den güvenli geçişi sağlayacağını söyledi." diye konuştu.

Haq, "Gemiler, Karadeniz'deki Ukrayna limanlarına gidiş gelişlerinde gemide silah bulunmadığından emin olmak için denetlenecek." dedi. 

KOMİTE BAŞKNININ ADI YAKINDA AÇIKLANACAK

BM yetkilisi, gazetecilerin gemi denetimlerinin sadece Türk personeli tarafından yapılıp yapılmayacağına ilişkin sorular üzerine, "Hububat sevkiyatlarını takip etmekle ilgilenen Ortak Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da Milli Savunma Üniversitesi içinde bir binada bulunuyor ve merkez Türkler, Ruslar, Ukraynalılar ve BM yetkilileri olmak üzere 4 bölümden oluşuyor. Ortak Koordinasyon Komitesi başkanının adının çok yakında açıklanacağını umuyoruz." ifadelerini kullandı.

ABD'DEN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Ukrayna'dan tahıl çıkarılması konusunda Müşterek Koordinasyon Merkezinin kurulmasındaki çabalarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

MERKEZİN BAŞINDA TÜRK AMİR OLACAK

Uluslararası 'Tahıl Masası'nın merkezinin Milli Savunma Üniversitesi'nin İstanbul'daki merkezi olacağı ve ekipte tüm taraflardan 20 kişilik bir ekip olacağı öğrenildi. 20 kişilik ekibin üyeleri Türkiye'ye gelmeye başladı. Ekipte; Ukrayna, Rusya. Birleşmiş Milletler ve Türkiye'den temsilciler yer alacak. Merkezin başında ise Milli Savunma Bakanlığı'nca belirlenecek bir Türk amiral olacak.

AÇILIŞ BUGÜN YAPILACAK

Türkiye'nin diplomasi başarısı olarak ortaya çıkan ve dünya kamuoyu tarafından memnuniyetle karşılanan mutabakat ile gemilerin koridordan intikali taraflarca uzaktan takip edilebilecek. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Savunma Üniversitesi'nde tahıl koridoru anlaşması kapsamında oluşturulan Müşterek Koordinasyon Merkezinin açılışına katılacak.

Yaklaşık 25 milyon ton tahılın Müşterek Koordinasyon Merkezi'nin gözetiminde kısa sürede sevk edilmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!